Connect with us

Aktuality

Prepadávajúcu sa cestu na Banke opravujú. Vodiči upozorňujú na „nezmyselné“ značenie

Published

on

Reklama
Reklama

Prepadávajúcu sa cestu vo vlastníctve Trnavského samosprávneho kraja v obci Banka konečne začali opravovať. Sanácia bola plánovaná už vlani, ale napokon sa neuskutočnila. Teraz by cestu mali opraviť do 9. septembra. Vodiči upozorňujú na zmenené dopravné značenie, keď majú prednosť autá na strane, kde je prekážka a vyzývajú k opatrnosti.

Desaťmetrový úsek na 71 kilometri cesty II/499 v smere z priechodu Havran, kde sa už niekoľko rokov prepadávala krajnica, začali opravovať pred pár dňami. Podľa informácie zo stránky trnavského vyššieho územného celku oprava by mala byť dokončená do 9. septembra. Počas prác je doprava presmerovaná v jednom jazdnom pruhu, inak je označená dočasným značením s určením prednosti v jazde pred protiidúcimi vozidla. Podľa našich informácií bolo značenie na začiatku opravy chaotické, pretože boli viditeľné nové dočasné značky i značky, ktoré upravovali situáciu kým nedošlo k sanácii prepadnutej krajnice. Následne staré značenie cestári zakryli.

Všímaví vodiči však upozorňujú na zmenu prednosti v jazde pred protiidúcimi vozidlami a potencionálne riziko, ktoré priniesla. „V mieste, kde je mostík bolo dlhodobo značenie o zníženej rýchlosti a hlavne o prednosti pred protiidúcimi vozidlami. Maximálnu povolenú rýchlosť teraz presunuli smerom bližšie k mostíku. Avšak ide o to, že asi niekto  z cestárov prehodil značky „prednosť pred protiidúcimi vozidlami“ a „daj prednosť protiidúcim vozidlám“, ktoré tam boli dlho a ľudia tade chodia automaticky. Osadili ich naopak a nezmyselne. Čiže vozidlá, čo majú na svojej strane cesty prekážku (smerom z Havrana) majú teraz prednosť. Môže vzniknúť nebezpečná situácia, že niekto tade pôjde automaticky ako chodil a stane sa nehoda,“ napísal nám k situácii čitateľ.

Aktualizované 26.8.2019

Pravidlá cestnej premávky hovoria pri obchádzaní a vyhýbaní nasledovné: „Vodič, ktorý pri obchádzaní vozidla, ktoré zastavilo alebo stojí, prekážky cestnej premávky alebo chodca vybočuje zo smeru svojej jazdy, nesmie ohroziť ani obmedziť vodiča protiidúceho vozidla, nesmie ohroziť ani vodiča idúceho za ním, ani iného účastníka cestnej premávky. Vodič je pritom povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Vodiči protiidúcich vozidiel sa vyhýbajú vpravo, včas a v dostatočnej miere. Ak sa nemôžu bezpečne vyhnúť, prednosť v jazde je povinný dať ten vodič, na ktorého strane jazdy je prekážka alebo zúžená vozovka. Ak jeden z nich musí cúvať, urobí to ten, pre ktorého je to ľahšie alebo menej nebezpečné.“

Reklama

Podľa TTSK je situácia v súlade s pravidlami cestnej premávky, keďže úprava cestnej premávky vykonaná dopravnými značkami a dopravnými zariadeniami je nadradená všeobecnej úprave cestnej premávky. „Osadenie dopravného značenia je v súlade s projektovou dokumentáciou. Takto osadené dopravné značenie predchádza situáciám, aby nákladná doprava nestála v kopci a takto to odsúhlasil aj dopravný inšpektorát a nie je to v rozpore so zákonom o cestnej premávke,“ opovedal na otázky riaditeľ Správy a údržby ciest TTSK Dalibor Trebichalský.


-red- Video a foto: citatel

Populárne články