Connect with us

Aktuality

Potvrdené: Google auto fotilo Piešťany

Published

on

Reklama

Vozidlá so zvláštnym stožiarom a logom Google, ktoré sa v piatok 20. apríla pohybovali po Piešťanoch, zbierali údaje do služby Street View. Potvrdzuje to tlačová správa, ktorú sme dnes ako odpoveď na naše otázky obdržali z lokálneho zastúpenia spoločnosti Google na Slovensku.

[singlepic id=28063 w=320 h=240 float=right]„Spoločnosť Google sa rozhodla rozšíriť počet miest, ktoré navštívia špeciálne Street View autá. Dôvodom je veľký záujem o túto službu zo strany verejnosti a miestnych samospráv, ktorý vyvolalo samotné odštartovanie jázd. Na zoznam pribudnú aj menšie mestá či mestečká s historickým či kultúrnym významom alebo ich dôležité časti,“ píše sa v správe.

Reklama

Google autá začali so zberom panoramatických fotografií slovenských miest pre projekt Street View 11. apríla. K pôvodne ohláseným mestám chce spoločnosť pridať aj nové destinácie vrátane niektorých menších miest v okolí plánovaných destinácií.

„Pokiaľ to počasie a dopravná situácia dovolia, na mape Street View by sa okrem iných mohli objaviť aj panoramatické fotografie historických miest ako Banská Štiavnica, Kremnica, či Levoča, kúpeľného mesta Piešťany alebo turisticky príťažlivých rezortov s kultúrnou hodnotou ako Vysoké Tatry, Dolný Kubín a Ružomberok,“ informovala prostredníctvom tlačovej správy Dáša Tkáčová.

Reklama

[singlepic id=28623 w=320 h=240 float=right]Informácie o tom, kde sa aktuálne autá pohybujú, snímajú alebo len prechádzajú, sú dostupné na stránkach google.sk/streetview. Naši čitatelia si už v piatok 20. apríla všimli, že v zozname týchto miest sú aj Piešťany. Podarilo sa nám získať aj fotografiu Pavla Korvína, ktorý zachytil Google auto v uliciach nášho mesta.

Po prvom zverejnení zoznamu miet, ktoré sú do Street View zaradené  požiadal mestský poslanec Michal Hynek (SMER-SD) ako zástupca samosprávy slovenskú pobočku Google, aby svoje rozhodnutie prehodnotila. Piešťany tam totiž neboli. „Priznám sa, veľmi ma zamrzelo keď som sa dozvedel, že mesto Piešťany nebolo zaradené medzi naplánované jazdy. Nie však len z dôvodu, že v tomto meste žijem a je mi veľmi blízke, ale hlavne z dôvodu, že naše mesto patrí medzi historicky a kultúrne dôležité mestá na Slovensku, pre ktoré je rozvoj cestovného ruchu typický. Piešťany sú totiž najznámejším kúpeľným mestom na Slovensku,“ povedal Michal Hynek.

„Piešťany sú určite veľmi krásne kúpeľné mesto a to, že sa neobjavili na zozname miest plánovaných v prvej vlne snímania neznamená, že sa neobjavia v ďalšej,“ odpovedala mu Dáša Tkáčová z Google.

Kedy budú zábery Street View zo slovenských dostupné spoločnosť zatiaľ nekonkretizovala. Zber aj spracovanie údajov trvá niekoľko mesiacov. Pozrite sa ako funguje Street View napríklad v Prahe:


Zväčšiť mapu

Street View je jednou z najpopulárnejších funkcií na Mapách Google dostupnou už vo viac ako 30 krajinách na svete. Vďaka tejto službe sa môžu používatelia virtuálne preniesť na rôzne miesta a overiť si, kde sa nachádzajú hotely, obchody alebo reštaurácie, ktoré plánujú navštíviť. Funkcia Street View je okrem iného dostupná aj pre Google Earth ako aj pre Mapy Google na mobilných zariadeniach.

Vozidlá, ktoré sa pohybovali aj v Piešťanoch majú na špeciálnom stožiari 15 objektívov, ktorými zaznamenávajú panoramatické snímky. Okrem toho je tam laserová technológia, ktorá mapuje 3D modely lokalít.

Google mal na Slovensku pôvodne problém s Úradom na ochranu osobných údajov, ktorý funkciu Street View u nás pribrzdil. Pred zverejnením všetkých snímkov musí prísť k rozmazaniu ľudských tvárí a poznávacích značiek automobilov, by na fotografiách nebolo možné nikoho identifikovať.

Technológia Street View sa využíva aj v špeciálnych projektoch, ako je mapovanie UNESCO pamiatok, pobrežia Amazonky, švajčiarskych Álp alebo interiérov galérií v rámci Art Projektu.

Text: Martin Palkovič Foto: Pavol Korvín a Martina Ondrusová, Google

REKLAMA:

Populárne články