Úvod Aktuality Potomkovia rabína Yisachara Schlomo Teichtala včera odhalili pamätník

Potomkovia rabína Yisachara Schlomo Teichtala včera odhalili pamätník

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Mestský úrad v Piešťanoch privítal v piatok 16. decembra vzácnych hostí, na návštevu do nášho mesta zavítali potomkovia rabína Yisachara Schlomo Teichtala. Cestu na Slovensko uskutočnili pri príležitosti 70. narodenín jeho vnuka a menovca. Okrem oficiálnej návštevy radnice slávnostne odhalili pamätník v parčíku pri Gymnáziu Pierra de Coubertina, ktorý bude pripomínať vrchného rabína pôsobiaceho v Piešťanoch v období 2 Fondant Fondant love download. svetovej vojny. Má upozorniť nielen na jeho prínos pre židovskú komunitu v našom meste, ale aj posolstvo hrdosti a odvahy, ktoré dokázal šíriť i počas deportácie do koncentračného tábora Osvienčim v roku 1944. 

IMG_6321_resize

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Počas spomienkovej udalosti v parčíku za Gymnáziom Pierra de Coubertina bol slávnostne odhalený pamätník, pripomínajúci rabína Yisachara Schlomo Teichtala, ktorý bol počas 2. svetovej vojny vrchným rabínom a “Av Beise DIN” teda vedúcim židovského súdu. Podujatia sa zúčastnili viacerí jeho potomkovia, medzi inými aj jeho menovec a okrem príhovorov si prítomní vypočuli aj čo napísal vo svojom liste prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska Share the gothic ttf download.

„Vnuci, pravnuci, prapravnuci a potokovia sem dnes prišli, aby znovu zapálili iskru, ktorá bola zadusená počas vojny. Dnešok je novým dňom pre mesto Piešťany, ktoré sa stalo počas vojny temným miestom. Zdalo sa, že je všetko beznádejné, no dnes to je znovuzrodenie, keď ľudia tohto mesta vidia, ako sa jeho rodina vrátila späť, aby znovu rozžiarili svetlo a urobili mesto lepším miestom 구글지도 이미지 다운로드. Dnes pochodujeme po rovnakých uliciach, po ktorých bol nútený kráčať náš dedko pred zrakmi nacistov. Dnes sme hrdými židmi a hrdými Piešťancami a sme svetlom pre ostatných. Každý človek dokáže urobiť toto miesto najlepším mestom na svete a všetko čo bolo zrúcané, bude znovu postavené, pretože sme položili základný kameň pre budúce židovské kultúrne centrum v Piešťanoch,“ povedal vo svojom príhovore rabín Yitzchok Teichtal 악인전 무료 다운로드.

IMG_6318_resize

Picture 5Picture 7n_resize„Som veľmi vďačný mojim deťom za tento nepredstaviteľný dar na moje sedemdesiate narodeniny. Je to úžasne hrejivý pocit, byť tu dnes s vami. Predstavujem si rok 1942 a tú temnotu, ktorá bola v srdciach všetkých mojich blízkych v Piešťanoch 3gp 컨버터 다운로드. Stratili sme nádej, vyzeralo to, že svetlo niekdy nezažiari. Dedo však aj vtedy tvrdil, že svetlo sa vráti a príde žiarivá budúcnosť. A napriek tej temnote nikdy neopustil svoju komunitu, aj keď k tomu mal príležitosť. Svojich najbližších neopustil ani v najťažších chvíľach a nanešťastie ho to stálo život,“ povedal vnuk  a jeho menovec rabína Yisachara Schlomo Teichtala v4pc version.

IMG_6096_resize

„Rabín Teichtal bol pre židovský národ významnou osobnosťou, viedol rabínsky seminár, ktorý školil rabínov pre ich službu v komunitách po celej Európe. V Piešťanoch zostal až do deportácie posledných obyvateľov židovského pôvodu. Do Osvienčimu bol odvezený v lete roku 1944 a zavraždený bol v januári roku 1945 počas transportu do koncentračního tábora Mauthausen 캐시워크 다운로드. Dnes sme slávnosne odhalili plaketu za prítomnosti rodinných príslušníkov rabína Teichtala, ktorý sa do Piešťan zišli z celého sveta. Som veľmi rád, že máme možnosť týmto spôsobom vzdať úctu a hold človeku, ktorý si takúto poctu zaslúži,“ povedal viceprimátor Michal Hynek.IMG_6183_resize

„Môj dedo nám rozprával, ako kráčali po uliciach Piešťan počas deportácie, jeho brat stál po jeho boku a on mu povedal, nekráčaj so zvesenou hlavou, kráčaj s hlavou hore, pretože židia sú bohom vyvolení a národy sveta sú požehnané cez vás. Prišli sme sem o viac ako 75 rokov neskôr, jeho deti, vnuci, pravnuci a pochodujeme tu s hlavami hore Task Manager. Vieme, že náš dedo skoro prežil vojnu. Dobro konal aj počas posledných momentov svojho života. Vo vlaku sa snažil pomôcť židovi, ktorý chcel zdvihnúť kúsok chleba ležiaci na zemi. Ukrajinský nacista však prišiel za ním a chcel mu ho vziať, dedo sa ho chcel zastať a povedal: Nie, to nie je správne. Ten chlieb patrí tomu človeku 7공주. Vojak ho hneď na to zabil. Dedo celý svoj život konal dobro a také boli aj posledné momenty jeho života,“ dodal počas svojho príhovoru rabín Yitzchok Teichtal pôsobiaci v Amerike.IMG_6146_resize

IMG_6317_resize„Predovšetkým potrebujeme vedieť, že máme jednu základnú povinnosť when you want to go crazy. Albert Einstein povedal: Svet nebude zničený tými, ktorí páchajú zlo, ale tým, že dobrí ľudia zostanú ticho. Všetci by sme tak mali nielen konať dobro, ale nebáť sa vystúpiť proti tým, ktorí páchajú zlo,“ dodal rabín židovskej komunity v Piešťanoch a predstavený “Chabad stredného Slovenska” Zev Stiefel.

AK

-lt-

REKLAMA