Connect with us

Aktuality

Poslanci vypočuli hlas ľudu, povinnosť čipovať všetkých psov zrušili

Published

on

Reklama
Reklama

Parlament včera prijal novelu, podľa ktorej musia byť nezameniteľne identifikované iba tie spoločenské zvieratá, ktoré sú určené na predaj, prípadne cestujú do zahraničia.

[singlepic id=48476 w=520 h=340 float=center]

Chovatelia psov, mačiek a fretiek, ktorí doteraz svoje zviera nedali čipovať, to už nemusia urobiť. Novela zákona o veterinárnej starostlivosti zavádza v tejto oblasti dobrovoľnosť. Do platnosti vstúpi 1. januára 2014.

„Samotné čipovanie zvierat má veľký význam z hľadiska vystopovateľnosti pri prenose rôznych nebezpečných nákaz ako je besnota a podobné choroby, aj z hľadiska toho, aby sa pri túlavých psov zistilo, kto je majiteľom a aké očkovania takéto zviera absolvovalo,“ povedal v parlamente prekladateľ návrhu Marián Záhumenský (Smer-SD).

Reklama

REKLAMA

rekl-komenskeho

Niektorí veterinári však podľa jeho slov zvýšili ceny za čipovanie „tak vysoko, že to bolo niekedy až zdieranie. Rozhodli sme sa s kolegami poslancami túto úpravu zmäkčiť a zmierniť pre občanov, ktorí jednoducho neobchodujú so zvieratami a majú ich len pri vlastnom dome.“

Povinnosť čipovať bola nad rámec smernice Európskej únie, ktorá to vyžaduje iba v prípadoch, keď sa so zvieratami obchoduje alebo cestujú mimo územia domovského štátu.

„Pretože mnohí občania s touto povinnosťou nesúhlasili a opakovane sa obrátili s rôznymi petíciami na kompetentné organy, hlas ľudu sme vypočuli,“ uviedol minulý týždeň pre PNky.sk hovorca ministerstva pôdohospodárstva Peter Hajnala a upozornil, že ide o poslaneckú novelu a nie návrh rezortu.

Podľa doteraz platného zákona mali byť spoločenské zvieratá čipované do konca septembra. Poslanci chceli pôvodne tento dátum posunúť o ďalších 5 rokov, ale nakoniec povinnosť čipovať všetky psy, mačky a fretky zo zákona vypustili.

Doplnené 23. októbra o 15.00 h: „Petíciu proti povinnému čipovaniu iniciovala Adriana Adamčová z Ratnoviec. Podpísalo ju 7 352 občanov. Som veľmi rada, že je čipovanie dobrovoľné, bol to môj cieľ. Ak si chce dať niekto psíka z nejakých dôvodov začipovať , je to jeho rozhodnutie, rovnako ako moje je, že psíka čipovať nechcem,“ reagovala iniciátorka petície na včerajšie prijatie novely zákona.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články