Úvod Aktuality Polícia rozbehla akciu na alkohol, zľavy však nečakajte

Polícia rozbehla akciu na alkohol, zľavy však nečakajte

REKLAMA
Esesko

Počas predĺženého víkendu rozbehla polícia preventívnu akciu zameranú na alkohol za volantom, nakoľko sa počas sviatkov stáva až o 11 percent viac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu 위너 센치해 다운로드. V tomto roku táto štatistika dokonca stúpla až o alarmujúcich 31 percent. Policajná akcia začala vo štvrtok 14. septembra a potrvá až do nedele 17 아이클라우드 사진 다운로드. septembra.

Zvýšenie povedomia o zodpovednej konzumácii alkoholických nápojov je už niekoľko rokov septembrovou témou európskych a slovenských pivovarníkov 환경 스페셜 다운로드. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu v spolupráci s Policajným zborom SR a Oddelením bezpečnosti cestnej premávky Ministerstva dopravy a výstavby SR organizujú Deň zodpovednosti na slovenských cestách, ktorého cieľom je apelovať na vodičov, aby nekonzumovali alkohol pred jazdou Download aix 7.1. Zvlášť chcú upozorniť na to, že práve počas predĺžených víkendov a sviatkov sa stane viac dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Na Slovensku je každá desiata dopravný nehoda spôsobená vodičmi pod vplyvom alkoholu 셜록 시즌4 3화 다운로드.

I napriek tomu, že samotné víkendy sú rizikové, ešte nebezpečnejšie sú predĺžené víkendy a sviatky, počas ktorých opití vodiči spôsobia v priemere o 11% viac dopraných nehôd, v tomto roku dokonca až o 31% viac 아름다운강산 다운로드.

Najviac opitých vodičov sadá za volant v čase od 16 hodiny poobede do približne tretej hodiny ráno, zvlášť v čase od 22.00 – 24.00 hod. Až tri štvrtiny (75%) nehôd pod vplyvom alkoholu sa stane v obci, čo môže znamenať, že Slováci podceňujú práve krátke jazdy, ako napríklad návrat z návštevy, stretnutia alebo cesta na nákup finale 2009.

Z hľadiska pohlavia, nehody pod vplyvom alkoholu spôsobí v priemere 88 % mužov-vodičov a 12 % žien-vodičiek. V období posledných troch rokov rastie počet žien (o 1,5% ročne), ktoré sadnú za volant po požití alkoholu aio. Najmenej zodpovední sú začínajúci vodiči (muži aj ženy) s vodičskou praxou do 5 rokov, ktorí stoja za viac ako štvrtinou (26 %) všetkých nehôd spôsobených pod vplyvom alkoholu.Pri nehodách často figurujú vodiči sú mladí ľudia vo veku 18 – 24 rokov (24 %) Free download.

To, že aj menšie množstvo alkoholu spôsobuje horšiu koordináciu, motoriku a koncentráciu svedčí, že v prípade viac ako polovice (54%) nehôd spôsobených vodičmi pod vplyvom alkoholu narazí vodič do pevných prekážok (napr 디즈니월드잉글리쉬 다운로드. zaparkované alebo odstavené vozidlo, stĺp, strom, plot). V 26% sa opití vodiči zrazili s idúcim vozidlom.
Z hľadiska príčiny dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu sa v 49 % prípadoch vodiči nedostatočne venovali riadeniu vozidla (otáčanie sa v aute, telefonovanie, bavenie sa so spolujazdcami, …) a v 26 % prípadoch bola príčinou neprimeraná rýchlosť jazdy.

Alkohol má na vodiča výrazný vplyv, spôsobuje:
– stratu sebakontroly a mnoho vodičov sa následne mylne domnieva, že jazdí bezpečne
– zhoršuje reakčný čas vodiča, jeho koordináciu a motoriku
– znižuje ostrosť zraku, zužuje videnie a spôsobuje tak rozostrené vnímanie situácie na ceste, čím vážne ohrozuje životy ostatných účastníkov cestnej premávky
– spôsobuje impulzívnejšie a riskantnejšie správanie, obzvlášť u mladých vodičov

Keď pijem, auto ostane doma – je to najbezpečnejšie, ale aj najlacnejšie riešenie, ako sa vyhnúť nehodám a následným nepríjemnostiam. „Ak sa chystáte na zábavu spojenú s konzumáciou alkoholu, naplánujte si aj spôsob, ako sa dostanete bezpečne domov: využite MHD, zavolajte si taxík, prejdite sa pešo, dohodnite si odvoz alebo prespite u kamaráta. Už aj keby si človek v takejto situácii zaplatil hotel, tak ho to vyjde asi 10-násobne lacnejšie, ako keby nafúkal za volantom. V prípade, že ste na stretnutí autom, spoľahlivým riešením je objednať si nealkoholické pivo,“ odporúča Jana Shepperd.

„Účet“ vodiča, ktorý pil a sadol za volant je vždy vysoký. Strata života alebo celoživotné následky na zdraví sú nevyčísliteľné. Slovenské združenie výrobcov piva a sladu spoločne s Prezídiom PZ vypočítali cenu, ktorú zaplatí vodič za nezodpovedné pitie.

-red/Zdroj: Prezídium Policajného zboru, Štatistiky Prezídia Policajného zboru SR (2012 – august 2017),SZVPaS/Foto: SZVPaS-

REKLAMA