Connect with us

Aktuality

Policajti zobrali bary a krčmy útokom. Pristihli 25 opitých detí

Trnavskí policajti spolu s kolegami z Finančnej správy, za účasti mestskej polície a pracovníčky Sociálneho odboru mesta Trnava vykonali, v piatok a sobotu večer, akcie zamerané na požívanie alkoholu a drog mladistvými osobami.

Published

on

Reklama
Reklama

Desiatky policajtov spolu so služobným psom preverili, v čase od 21:00 h do polnoci, dohromady 4 vytipované podniky v centre Trnavy. Mladistvým osobám v podnikoch skontrolovali doklady totožnosti a vykonali dychové skúšky. Celkovo preverili 35 mladých ľudí. Alkohol zistili u 25 z nich. Pozitívnu skúšku na alkohol mala aj jedna osoba do 15 rokov. Najvyššiu hodnotu namerali iba 16 ročnému chlapcovi, a to 1,79 promile. Maloleté dievča nafúkalo viac ako 0,5 promile. Policajti vyzvali rodičov, aby si dieťa prišli vyzdvihnúť.

Policajti všetky prípady opitých detí na mieste zadokumentovali a spisy v najbližších dňoch postúpime obci, vo väčšine prípadov mestu Trnava, na ďalšie konanie. Mladiství a maloletí budú riešení za požívanie alkoholu v sprievode rodičov. Vo veci bude konať aj príslušný odbor sociálno-právnej ochrany a sociálnej kurately úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

„V zmysle zákona deti do 15 rokov a osoby mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa vyšetreniu. Zároveň zákon stanovuje, že deti do 15 rokov sa nesmú zdržiavať bez dozoru svojich zákonných zástupcov po 21.00 hodine na verejne prístupných miestach, v ktorých sa podávajú alkoholické nápoje. Za porušenie zákona môže hroziť zákonnému zástupcovi nielen finančná pokuta, ale aj pozastavenie vyplácania prídavkov na dieťa,“ upozorňuje Zlatica Antalová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Trnave.

Reklama

Pri kontrole zistili aj predaj bez blokovania do pokladne

Okrem opitých mládežníkov si policajti posvietili aj na prevádzky. Policajti na mieste zistili, že alkohol predávali bez bloku z pokladne. Na mieste uložili pokutu čašníčke a samotný podnik bude riešiť Finančná správa v rozkaznom konaní, kde môže majiteľovi podniku hroziť pokuta až do 3300 eur. V rámci rozkazného konania budú riešení aj pracovníci SBS, ktorí neboli riadne označení.

 

Polícia bude v kontrolách pokračovať

V súvislosti s uvoľnením COVID opatrení polícia za posledné obdobie evidovala viaceré narušenia verejného poriadku v meste Trnava. Vo večerných a nočných hodinách, najmä počas víkendu, dochádzalo k potýčkam medzi podguráženými mladými ľuďmi.

„Apelujeme najmä na rodičov, aby aj napriek náročnému tínedžerskému veku venovali zvýšenú pozornosť tomu, kde a s kým trávia ich ratolesti voľný čas. Prvé skúsenosti s alkoholom mávajú už deti okolo 10 rokov, preto s prevenciou treba začať určite skôr. Polícia bude v podobných kontrolách pokračovať aj naďalej, v rámci celého Trnavského kraja,“ dodáva Z. Antalová.

TS KR PZ Trnava

Populárne články