Connect with us

Aktuality

Podenky "zaplavili" Kolonádový most bleskovo. Ich život sa tu končí, nový vo vode však začína

Published

on

Reklama
Reklama

Podenky tento rok pripravili opäť fascinujúce divadlo. Kolonádový most „obsadili“ behom chvíľky. Ešte niečo po ôsmej na ňom hrala hudobníčka, ale už o pol hodinku musela narýchlo zbaliť svoj nástroj, pre bleskový nálet podeniek za svetlom mosta. Dotancovali svoj svadobný tanec a na moste ich život končí. Nový však už začal vo vodách Váhu.
Podenky sú hmyz, ktorý počas svojho špecifického vývojového cyklu prechádza viacerými štádiami. Samička po oplodnení do vody znáša vajíčka. Z nich sa po krátkom čase liahnu larvy predstavujúce významný zdroj potravy pre ryby. Vývoj lariev trvá, v závislosti od druhovej príslušnosti až desať mesiacov. Na konci tohto štádia sa priamo z lariev liahnu dospelé jedince, imága, alebo lietajúce larvy, subimága (podobajú sa na dospelé podenky, ale ešte raz, behom niekoľkých hodín zvlečú chinínovú vonkajšiu schránku).
Dospelé jedince žijú len niekoľko hodín, spravidla počas noci. Nie sú schopné prijímať potravu. Jediné, čo im ich pud prikazuje je v rojoch tancovať nad vodnou hladinou a nájsť si vhodného partnera opačného pohlavia. Po milostnom akte samičky nakladú na hladinu rieky vajíčka a spolu so samčekmi letia za svetlom Kolonádového, či Krajinského mosta, kde hromadne hynú. Pod hladinou rieky sú však už nakladené milióny vajíčok a cyklus života podeniek pokračuje.
-red- Zdroj: D. Knap, Inštitút trvalo udržateľného rozvoja

Populárne články