Connect with us

Aktuality

Počet nehôd aj zranených výrazne stúpol

Published

on

Reklama

V Trnavskom kraji zaevidovala polícia od začiatku roka 539 dopravných nehôd, čo je o 94 nehôd viac ako vlani. Negatívny je nielen zvýšený počet nehôd, ale aj následky pri dopravných nehodách. O život prišlo 16 osôb, 34 osôb sa zranilo ťažko a 250 ľahko. Pri každej desiatej nehode namerali policajti vodičovi za volantom alkohol. V Piešťanoch sa stalo celkovo 66 havárií, čo je o 22 viac ako v rovnakom období v roku 2016, v 18 prípadoch došlo k zraneniu a až v šiestich prípadoch boli zranenia ťažké.

Zvýšiť opatrnosť by mali najmä chodci, ktorí zavinili 21 (+9) dopravných nehôd. Pri nehodách boli 3 (+2) osoby usmrtené, ťažko sa zranili 2 (+1) osoby, ľahko sa zranilo 13 (+3) osôb, alkohol zistili policajti v 2 (+1) prípadoch. V obci došlo k 18 (+7) dopravným nehodám. Na priechode pre chodcov došlo k 4 (+1) dopravným nehodám. Z celkového počtu 21 (+9) dopravných nehôd zavinených chodcom bolo najviac takýchto dopravných nehôd zaevidovaných v okrese Trnava 7 (+4), Hlohovec 4 (+3), Skalica 4 (+4), Senica 3 (0), Dunajská Streda 2 (0) a Piešťany 1 (-1).

Reklama

Vodiči nemotorových vozidiel zavinili 11 dopravných nehôd a ich počet oproti minulému klesol o tretinu. Pod nehody sa podpísala najviac nepozornosť, únava, zle odhadnutá rýchlosť jazdy a problémy narobilo vodičom aj nesprávne otáčanie a cúvanie. Zvýšiť pozornosť za volantom odporúčame vodičom najmä v obciach, kde evidujeme viac ako polovicu všetkých dopravných nehôd. Rizikové, sú najmä notoricky známe úseky, kedy sa vodič spolieha na to, že situáciu na ceste už pozná a niektoré veci prestane dostatočne vnímať.

Prehľad základných ukazovateľov dopravnej nehodovosti v jednotlivých okresoch Trnavského kraja za 5 mesiacov 2017:

Reklama

Polícia apeluje na ľudí a vodičov, aby aj s ohľadom na počet dopravných nehôd za posledných 5 mesiacov pamätali prvom rade na svoju bezpečnosť. Pomaly prichádza leto a s ním spojený oddych. S plánovaním dovolenky je potrebné myslieť aj na bezpečný presun. Stále najčastejším prepravným prostriedkom v domácnostiach je auto, v ktorom trávime niekedy aj celé hodiny až dni, kým prídeme do cieľa. Pri presune a plánovaní je potrebné počítať nielen s tým, že na cestách bude zvýšený pohyb motoristov, chodcov aj cyklistov, ale aj na to, že niektoré úseky ciest môžu byť ťažko prejazdné alebo aj úplne uzavreté.

Každá nečakaná situácia môže za volantom spôsobiť vodičovi stres a nervozitu navyše. V každom prípade je dôležité, aby sa vodič na jazdu maximálne sústredil a počas presunu venoval pozornosť situácii na ceste. Obdivovať okolie, či ukazovať spolucestujúcim zaujímavosti pri ceste, sa nemusí vždy vyplatiť. Práve nepozornosť je najčastejšou príčinou nehôd. Nasleduje únava a mikrospánok, keď vodiči precenia svoje schopnosti, zabudnú na oddych a myslia si, že keď potiahnu o jedno odpočívadlo ďalej, budú tam skôr.

Dobre oddýchnutý vodič vie aj správne a včas predvídať. V mnohých situáciách sa práve týmto prístupom dá predísť kolíziám a zbytočným zmätočným situáciám na ceste. Netreba zabudnúť, že úsekom môžu prechádzať aj vodiči, turisti, ktorí miesto nepoznajú a orientácia na ceste môže byť pre nich o niečo náročnejšia. Vodičov žiadame, aby za volantom nezabúdali na vzájomnú ohľaduplnosť, trpezlivosť a ľudskosť.

Polícia apeluje počas leta aj na motocyklistov a deti. Pri letných aktivitách, radovánkach treba myslieť okrem zábavy aj na bezpečnosť. Polícia pripravila na leto viaceré dopravno – bezpečnostné opatrenia a vo svojim úsilí o pozitívne ovplyvnenie dopravnej nehodovosti nepoľaví.

Motocyklistom:
– dodržujte maximálne povolenú rýchlosť,
– nepreceňujte svoje schopnosti,
– počítajte s chybami ostatných účastníkov cestnej premávky,
– aj keď ste na hlavnej ceste, dbajte na zvýšenú opatrnosť pri prejazde križovatkami,
– nejazdite na motocykli pod vplyvom alkoholu alebo iných návykových látok,
– predchádzajte len v úsekoch, kde je to dovolené a najmä bezpečné,
– počas jazdy používajte na hlave riadne upevnenú ochrannú prilbu určenú pre motocyklistov a bezpečnostnú výstroj,
– buďte ohľaduplní voči ostatným účastníkom cestnej premávky,

Vodičom ostatných motorových vozidiel :
– buďte ohľaduplní voči motocyklistom,
– pri predchádzaní iného motorového vozidla alebo pri odbočovaní najmä doľava, dbajte na zvýšenú pozornosť, aby ste znížili možnosť prehliadnutia motocykla, či už jazdiaceho za Vami alebo oproti Vám,
– dbajte na zvýšenú opatrnosť pri vychádzaní z vedľajšej cesty na hlavnú,
– dodržiavajte dostatočný bočný odstup pri predchádzaní motocyklistov,
– vyvarujte sa náhlemu, prudkému brzdeniu v čase, keď za Vami ide motocyklista,
– dbajte na zvýšenú opatrnosť na trasách často využívaných motocyklistami.

-Tlačová správa Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave – JUDr. Mária Linkešová
hovorkyňa KR PZ v Trnave-

Populárne články