Connect with us

Aktuality

Počas policajného maratónu viac ako dvetisíc šoférov prekročilo rýchlosť, najčastejšie v obci

Published

on

Reklama
Reklama

Počas 24-hodinovej dopravno-preventívnej akcie Rýchlostný maratón 2016 polícia zistila u vodičov 2196 prípadov prekročenia maximálnej povolenej rýchlosti. Akcia prebiehala od štvrtka 21. do piatka 22. apríla a strážcovia zákona kontrolovali vodičov na miestach, ktoré občania vnímajú ako rizikové. Najčastejšie vodiči prekračovali rýchlosť v obci.

Celkovo polícia dostala 591 podnetov, z ktorých využila 511. Podľa policajného viceprezidenta Ľubomíra Ábela, sa do akcie zapojilo 221 hliadok počas dňa a 122 hliadok v noci. „Napriek tomu, že médiá tomu venovali veľkú pozornosť, bolo zistených vyše 2000 porušení, čo sa týka prekročenia rýchlosti. Mrzí ma prekračovanie maximálnej dovolenej rýchlosti v obci,“ uviedol viceprezident Ábel s tým, že na týchto úsekoch ciest, v niektorých prípadoch vodiči prekračovali rýchlosť o 45 až 50 km/h. V niektorých prípadoch to bolo aj pred budovami škôl.

Najvyššie prekročenie rýchlosti v Bratislavskom kraji zaznamenali policajti na obchvate hlavného mesta u 23-ročného vodiča. Na tomto úseku je povolená rýchlosť 90 km/h, mladíkovi namerali 160 km/h.

Ďalším prípadom bola obec Závadka v Košickom kraji, v ktorej Ukrajincovi namerali 108 km/h, povolená je rýchlosť 50 km/h. Počas rýchlostného maratónu namerali policajti niektorých vodičov aj dvakrát. „Je im povedané, že je celodenná akcia, nepomáha to, napriek tomu ešte ďalej prekračujú rýchlosť,“ uviedol riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ján Ignaták.

Reklama

Najviac priestupkov zaznamenali policajti v Žilinskom (341) a najmenej v Nitrianskom kraji (204). V Trnavskom kraji ich bolo 260, z toho 56 vyriešili napomenutím. Najčastejšie prekračovali rýchlosť vodiči v obciach a mestách, celkovo až 1710 krát, v Trnavskom kraji išlo vyššou rýchlosťou v obci až 192 vodičov.

Dopravná polícia v terénePolícia prvýkrát zapojila slovenskú verejnosť do tejto akcie minulý rok. Vlani dostala celkovo 860 podnetov, v ktorých občania navrhovali 1 060 úsekov. Po ich vyhodnotení bolo relevantných 771 podnetov. Policajti vyhodnocovali navrhované úseky aj z hľadiska bezpečnosti, keďže nie všetky úseky boli vhodné, napríklad, nebolo by možné bez rizika zastaviť vozidlo. Polícia teda napokon využila 677 podnetov, z ktorých vyplynulo 844 úsekov, kde sa počas predmetnej akcie merala rýchlosť. Okrem prekročenia rýchlosti bolo počas akcie zistené aj požitie alkoholu u vodičov motorových i nemotorových vozidiel.

Akciu, počas ktorej polícia meria rýchlosť na miestach, ktoré jej označia občania, spustili po prvý raz v Nemecku. Do tejto akcie bolo zapojených celkovo 20 krajín. Hlavným cieľom akcie bolo upozorniť predovšetkým vodičov motorových vozidiel na skutočnosť, že neprimeraná rýchlosť jazdy je podľa štatistických ukazovateľov na druhom mieste z pohľadu príčin vzniku dopravných nehôd.

Tlačová správa MV SR, www.minv.sk

Populárne články