Connect with us

Aktuality

Počas Dňa architektúry cyklojazda aj za umením

Published

on

Reklama

„Percentá umenia v architektúre“ je témou tohtoročného cyklovýletu ku Dňu architektúry, ktorý pripravila na sobotu 3. októbra jeho organizátorka v Piešťanoch – architektka Eva Rohoňová. Jazda na bicykloch za významnými piešťanskými stavbami sa bude u nás konať už po štvrtý raz. Minulý ročník podujatia sa stretol s výnimočným ohlasom a pri soche barlolámača sa stretlo okolo 60 cyklistov, ktorí si prezreli Dom umenia, nábrežie Váhu aj Elektrárňu na Staničnej ulici. Tento ročník bude zameraný na umenie ako súčasť budov.

Podľa vyjadrenia organizátorov, architektúra je často vnímaná ako obor na rozmedzí umenia, techniky a sociálnych štúdií. Koľko percent z architektúry však tvorí ktorá časť, je veľmi ťažké povedať.

Reklama

 

„V období socializmu bol napríklad aj určený počet percent, ktoré z nákladov stavby musia byť použité na umenie. Niekedy sa toto umenie dostalo priamo do stavby alebo zástavby, niekedy to bola len nutnosť, ktorú musel architekt zohľadniť. Tak sa nám na sídliskách začali objavovať rôzne sochy a fontány. Samozrejme, nie všetko pochádza iba z tohto obdobia a existuje len vďaka tomuto predpisu. My sa pozrieme na cyklojazde práve na tieto percentá,“ uvádza E. Rohoňová.

Reklama

 

Piaty ročník Dňa architektúry sa koná počas prvého októbrového víkendu v rôznych českých a slovenských mestách. Piešťany sa zapoja už štvrtýkrát. Záujemcovia sa opäť stretnú pri soche barlolámača, v sobotu 3. októbra o 14-tej hodine, bicykle sú povinné…

-inf-, Zdroj: FB stránka podujatia, foto: archív PNky

 

Populárne články