Connect with us

Aktuality

Piráti ovládli Váh pod Trenčianskym hradom

Published

on

Reklama

Pirátska loď, Žltá ponorka, Vodník na kmeni – to sú najlepšie hodnotené netradičné plavidlá z pomedzi takmer dvadsiatky korábov od výmyslu sveta, ktoré sa zúčastnili SPLANEKORu 2010. Ten sa konal minulú sobotu 3.júla 2010 v Trenčíne na Váhu pri pláži na Ostrove.

[singlepic id=1868 w=320 h=240 float=left]História Splanekoru siaha do roku 1981, kedy sa konal po prvý raz. Toto podujatie má tradične v Trenčíne veľký divácky ohlas a nebolo to inak, ani tento rok. Niekoľko stoviek ľudí sa tlačilo na pláži, ale i na opačnom brehu Váhu, aby videli, čo vymysleli súťažiaci. Podľa propozícií sa súťaže môže zúčastniť ktokoľvek, počet členov posádky netradičného plavidla je neobmedzený. Pod pojmom netradičný koráb sa rozumie jednoducho všetko čo pláva a je poháňané ľudskou silou, avšak nebolo primárne vyrobené za účelom plávania alebo splavovania. Čo sa už na Splanekore plavilo? Zopár príkladov z minulosti: klasické drevené vory, alebo rôzne drevené plte s netradičnými posádkami ako napríklad koza, pes a bača. Vory z dosiek vypodložených polystyrénom, alebo nafúknutými k[singlepic id=1882 w=320 h=240 float=right]olesami z osobných či nákladných automobilov a na takomto základe nespočetné množstvo variácií – postele, skrine, zápalkové maxi krabičky, hrad, maxi ryba, auto – ozajstná karoséria, lokomotíva, WC, ostrov zo stromami, krčma, delo, príšery, jaštery, korytnačka, piráti, korzári, otroci, či Rimania. Ďalej to boli rôzne plávajúce polobicykle využívajúce plastové súdky, bandasky, nádoby, plávajúce korytá, vaničky, nádoby na kompost, nádoby z laminátu, z ktorých sa predávajú vianočné kapry…

Reklama

Tento rok bola najúspešnejším plavidlom pirátska loď. Posádka tejto prepracovanej lode tak zavŕšila víťazný hetrick, keďže jej Lokomotíva Hubert vyhrala vlani a podobne Domček na stračej nohe bol najoriginálnejší predvlani. Ako druhá skončila Žltá ponorka, ktorá je vraj originálna tým, že ak sa ponorí, už sa nikdy nevynorí. Tretí [singlepic [singlepic id=1872 w=320 h=240 float=left]bol zahraničný účastník vodník na kmeni, s naozaj prepracovaným plavidlom schopným odpaľovať dymovnice, ale taktiež s modernou zbierkou duší. Keďže ide o kvalitnú recesiu, tak išlo o duše s bicyklov, veď kto by už v dnešnej dobe zbieral duše ľudské.

Diváci v Trenčíne videli tiež Primátorský trón, Mimozemšťanov z planéty Ferx, plávajúcu Pyramídu, Hasičov Seko, Asterixa a Obelixa v Laugaríciu, Morské panny, kamarátov z Mash 4077, odťahovku Mercedes  31 Limited, Ropnú plošinu, Strašidlá z rozprávok, Lucky, Plávajúce svetre, čln pohoda, Lyžiara na vode, ale aj Reklamu na nanuky.

Reklama

Ak je Vám ľúto, že ste to nevideli na vlastné oči, pozrite si našu fotogalériu.

Autor: Tomáš Hudcovič   Foto: hug(o)photo agency

[nggallery id=51]

Populárne články