Connect with us

Aktuality

Piešťany si pripomenuli víťazstvo nad fašizmom, pozornosť pútal mladík v sovietskej uniforme

Published

on

Reklama

Piatkovým kladením vencov k Pamätníku osloboditeľom na Námestí SNP a uložením kytíc k ďalším dvom pomníkom hrdinom druhej svetovej vojny – padlým rumunským vojakom na Žilinskej ceste a príslušníkom letectva v parku, si zástupcovia mesta a Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov pripomenuli Deň víťazstva nad fašizmom, ktorý Európa oficiálne slávi 8. mája. Medzi účastníkmi pútal pozornosť mladý muž v historickej vojenskej uniforme. Okrem pamätníkov ju mohli spoznať aj mladšie ročníky, najmä z filmov o oslobodení.

IMG_1294
Išlo o 18-ročného Miroslava Petríka, ktorý si ako zástupca Klubu vojenskej histórie Prašník prišiel uctiť padlých hrdinov. Študent Strednej odbornej školy technickej v Piešťanoch hovorí, že vojnová tematika ho zaujímala už od mala. „Keď som začal študovať viac o histórii druhej svetovej vojny, pozerať si dobové materiály, uvedomil som si, že v nej bojovali chalani v mojom veku, pokladali životy za slobodu a preto je dôležité na to nezabúdať.“ Stal sa tiež členom klubu, ktorý sa snaží udržiavať v povedomí Slovákov informácie o tomto závažnom období našej histórie a zaoberá sa aj ukážkami bojov, napríklad zo Slovenského národného povstania. Podarilo sa mu zohnať i originálne časti uniformy, ako blúzu, ktorú používali sovietski vojaci od roku 1943, ako i detailnú repliku vojenských nohavíc. Na hrudi mu svietili dva metále: odznak gardového vojaka a Leninov rád, ktorý dostávali mladí červenoarmejci ešte v medzivojnovom období.

Reklama

 

IMG_1248
Pred samotným pietnym aktom predniesol prejav poslanec a zástupca primátora Tomáš Hudcovič, ktorý zároveň ospravedlnil neúčasť Miloša Tamajku kvôli pracovnej ceste. Spomenul tiež záznamy z mestskej kroniky zo začiatku mája roku 1945, ktoré hovoria aj o radosti a oslavách. Hoci Piešťany oslobodili ruskí a rumunskí vojaci ešte 4. apríla 1945, ôsmeho mája prichádzajú správy o kapitulácii Nemecka. Deviaty máj Piešťanci už slávili ako sviatok slobody. O 12. hodine na 5 minút zaznela obecná poplachová siréna, popoludní sa konalo veľké manifestačné zhromaždenie. Večer pokračovali oslavy fakľovým sprievodom,  usporiadaným vojskom a ohňostrojom. Vojenské jednotky, ktoré zostali v Piešťanoch, ešte do neskorých nočných hodín strieľali do vzduchu z pušiek, guľometov, protilietadlových diel, použili aj svetlomety a rakety. So spomienkou a príhovorom po ňom vystúpil Pavol Hložka zo Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, ktorému sa zdalo, že spomienky na padlých sa zúčastnilo len málo poslancov či miestnych organizácií.

Reklama

IMG_1262

IMG_1273Padlým vojakom, ktorých mená sú vyryté na zadnej strane pamätníka na Námestí SNP vzdali česť aj príslušníci armády Slovenskej republiky, niekoľko poslancov Mestského zastupiteľstva, členovia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov a zástupcovia z Mestského a Okresného úradu v Piešťanoch.

IMG_1288 IMG_1255
IMG_1284IMG_1293IMG_1287IMG_1290IMG_1275

IMG_1277

IMG_1299

IMG_1317M. Petrík-red-

Populárne články