Connect with us

Aktuality

Piešťanec skončil vo väzení. Prezidentku žiada o milosť, tá jeho prípad registruje

Published

on

Reklama

Piešťanec Ľubomír Harmanovský, ktorého množstvo ľudí pozná prostredníctvom jeho aktivít v rámci občianskeho združenia Sieť dobra, ale i prostredníctvom nie celkom štandardnej životnej filozofie, skončil vo väzení. Od pondelka si odpykáva trest za zanedbanie povinnej výživy, napriek tomu, že dlhy uhradil aj s úrokami a exmanželka a dcéra stoja na jeho strane. O milosť požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú, tá jeho žiadosť posudzuje.

Ľubomír Harmanovský je otcom troch detí vo veku 14, 6 a 3 roky, ktoré má s rôznymi partnerkami. Exmanželka, matka najstaršej dcéry, na neho podala pred niekoľkými rokmi trestné oznámenie za to, že neplatil povinné výživné. „Stalo sa to v období, keď som po vyhorení v IT sektore v roku 2012 opustil finančne lukratívnu prácu a dal sa na cestu „idealizmu“. Následne sa výrazne zhoršila moja finančná situácia a nebol som schopný platiť výživné vo výške, ako keď som nadštandardne zarábal. Takisto som sa vtedy hneval na exmanželku a myslel som si, že peniaze pre dcéru nevyužíva efektívne. Vďaka mojej vtedajšej naivite a ignorácii reality, plus naivná komunikácia so štátnymi orgánmi, všetko vykulminovalo do enormných rozmerov“ približuje udalosti Ľ. Harmanovský.

Reklama

Za prečin zanedbania povinnej výživy bol nepodmienečne odsúdený na 12 mesiacov. „Všetky dlhy som uhradil aj s úrokmi, exmanželka (žalobkyňa) je spokojná, stojí aktívne na mojej strane, ale je bezmocná akokoľvek ovplyvniť situáciu, dokonca podporila moju poslednú šancu zostať na slobode – milosť prezidentky. Celé sa to nemuselo stať, ale podcenil som osemdňový termín a voči rozsudku som podal odpor neskoro asi o tri dni. Ak by som to stihol, uskutočnilo by sa hlavné pojednávanie, kde by som dokázal, že som všetko vyplatil, čo by potvrdila aj exmanželka. Všetky moje pokusy a odvolania po tomto termíne boli márne,“ hovorí.

Podľa jeho slov všetky jeho deti sú závislé na jeho príjme a aktivitách, čo bude mať pri výpadku počas väzby negatívne následky. „Trest nebude mať žiadny nápravný charakter, nakoľko k náprave už reálne a merateľne došlo. Akurát sa zbytočne minú prostriedky na moje uväznenie a skomplikuje sa život môjmu okoliu. Ako sa cítim, čo sa vo mne deje? K rozsudku došlo v roku 2016. Tri roky prakticky žijem v stave, že mám ísť do basy. To neželám ani svojmu nepriateľovi. Snažil som sa žiť normálne a nebyť v neustálej obave a strachu. Do veľkej miery sa mi to podarilo a niekedy som si dokonca ani celý deň či dva nespomenul na tohto strašiaka,“ vyjadril svoje pocity L. Harmanovský.

Reklama

Prezidentka žiadosť o milosť a prípad registruje

Podľa jeho slov sa snažil situáciu všemožne riešiť, ale jediná jeho šanca je už iba milosť prezidentky. Žiadosť o ňu podporili exmanželka, bývalá i súčasná partnerka ako aj dcéra. Na podporu žiadosti o milosť je spustená taktiež online petícia. Či a kedy prezidentka milosť udelí, nateraz nie je jasné. „Pani prezidentka tento prípad registruje. V spolupráci s Odborom legislatívy a milostí Kancelárie prezidenta Slovenskej republiky preveruje rôzne skutočnosti s ním spojené. Treba zdôrazniť, že po nástupe novej hlavy štátu sa počet žiadostí o milosť výrazne zvyšuje a všetkým treba venovať patričnú pozornosť,“ reagoval na prípad Martin Strižinec, hovorca prezidentky.

Ak by Ľ. Harmanovský milosť nedostal,  môže po štyroch mesiacoch podať žiadosť o domáce väzenie. Po šiestich mesiacoch môže požiadať o podmienečné prepustenie. „Uvedomujem si, že sú aj horšie životné príbehy. Nedá mi však o tomto mlčať a vnútorne cítim potrebu sa o túto moju najväčšiu životnú hanbu a hlúposť podeliť so svetom. Viem, že niektorí mi budú cynicky, posmešne a necitlivo želať len to najhoršie. Takisto viem, že mnoho ďalších vníma túto situáciu s pochopením a súcitom, ľútosť nepotrebujem,“ dodáva Ľubomír, ktorý viac detailov popísal na svojom blogu a tak isto aj vo videorozhovore.

Podľa jeho vyjadrenia ak by aj dostal milosť, vec pre neho nekončí. Ako aktivista chce docieliť zmenu zákona vo veci inštitútu domáceho väzenia, aby odsúdený mohol požiadať o domáce väzenie pred nástupom na výkon trestu a nie až po tretine väzby. Chce taktiež podporiť  iných mužov v podobnej situácii a  urobiť všetko pre to, aby toto nemuseli zažívať iní. 

-red- Foto: -lh-

Populárne články