Connect with us

Aktuality

Pápež odvolal obľúbeného biskupa Bezáka

Published

on

Reklama
Reklama

Hlava Trnavskej arcidiecézy Mons. Róbert Bezák by mala prísť o funkciu od zajtrajšieho poludnia. Biskup sa na dnešnej svätej omši rozlúčil s veriacimi.

[singlepic id=32275 w=320 h=240 float=left]„V nedeľu 1. júla 2012 na svätej omši o 11.30 h v Katedrále sv. Jána Krstiteľa prečítal Mons. Róbert Bezák list z nunciatúry podpísaný nunciom, v ktorom mu oznamuje, že ho pápež Benedikt XVI. odvoláva z úradu trnavského arcibiskupa a zároveň mu oznamuje, že diecéznym administrátorom Trnavskej arcidiecézy sa stáva Mons. Ján Orosch, doterajší pomocný biskup agenerálny vikár,“ potvrdila informáciu Lucia Drábiková z oddelenia PR a komunikácie Trnavskej arcidiecézy.

O tomto bezprecedentnom kroku Svätej stolice sa už v posledných dňoch špekulovalo, ale doteraz ho nikto nepotvrdil. Oficiálne vyjadrenia majú byť známe zajtra. Bývalý politik František Mikloško pre on-line vydanie týždenníka .týždeň povedal, že nič podobné sa nestalo od čias Cyrila a Metoda.

Róberta Bezáka za arcibiskupa vysvätili 6. júna 2009. Od začiatku zaujal veriacich aj širokú verejnosť svojou bezprostrednosťou a otvoreným vystupovaním. Nebál sa hovoriť ani o kontroverzných témach, vždy však deklaroval vernosť a lásku k cirkvi.

Reklama

Do našej arcidiecézy prišiel s myšlienkou Noci kostolov, ktorá sa stala kultúrnou udalosťou v mnohých farnostiach po celom Slovensku bez rozdielu konfesie. Tento rok sa do nej zapojilo 28-tisíc ľudí.

Ľuďom v ťažkej sociálnej situácii sa snažil jeho úrad pomáhať otváraním centier pomoci človeku, jedno z nich začalo fungovať v januári v Novom Meste nad Váhom. V apríli rokoval s primátorom Remom Cicuttom o využití bývalej základnej školy na sídlisku Adam Trajan, ktorá dlho chátra.

Proti odvolaniu Mons. Róberta Bezáka sa v uplynulom týždni postavili viaceré osobnosti – medzi nimi aj organizátor festivalu Pohoda Michal Kaščák. Podľa našich informácií aktivisti už v tých chvíľach pripravujú petíciu, ktorá bude požadovať zverejnenie skutočných dôvodov odvolania.

Pozrite si záznam z dnešnej svätej omše, na ktorej biskup oznámil svoje odvolanie:

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=jnLHK6kul6s[/youtube]

Text a foto: Martin Palkovič Video: trnava-live.sk

ČÍTAJTE TIEŽ: Ľudia vyjadrujú biskupovi podporu. Iniciátormi sú Piešťanci

Populárne články