Connect with us

Aktuality

Pamiatkári chcú sochy od Slovanu premiestniť do bezpečia

Published

on

Reklama

Pieskovcové plastiky, ktoré patria medzi najstaršie objekty v Piešťanoch, by sa mali čoskoro sťahovať. Po zničení jednej z nich nariadi Krajský pamiatkový ústav Trnava ich premiestnenie do bezpečia.

[singlepic id=33125 w=320 h=240 float=left]Na takmer dvestoročnú plastiku padla počas minulotýždňovej búrky rovnako stará lipa. Zbytky umeleckého diela sa podarilo spod stromu vyslobodiť až 23. júla. Podľa našich informácií si ich prevzali zástupcovia Slovenských liečebných kúpeľov Piešťany, ktorým celý priestor vrátane sôch patrí. Neodniesli však všetky časti, podstavec rozbitej plastiky pri bývalej fontáne oproti hotelu Slovan ešte stále stojí.

Reklama

„Zničenú sochu bude potrebné, ak to bude technicky možné, reštaurátorsky obnoviť do pôvodného stavu, na ostatné sochy a ostatné kamenné prvky bude vydané nariadenie na ich premiestnenie na bezpečné miesto,“ uviedla Gabriela Kvetanová z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Trnava. Či sa ešte dielo podarí dať do pôvodného stavu oznámi po podrobnej obhliadke reštaurátor.

[singlepic id=33124 w=320 h=240 float=left]Ostatné sochy je taktiež potrebné reštaurovať. „Pokiaľ zostanú zadebnené, je možné ich umiestniť aj naďalej v exteriéri, no na mieste, kde im nehrozí poškodenie,“ dodala Gabriela Kvetanová.

Reklama

Za Slovenské liečebné kúpele Piešťany odpovedal na otázky ohľadom budúcnosti sôch obchodný riaditeľ Hans Dieter Bergmann stručne: „Kúpele Piešťany sú v kontakte s Krajským pamiatkovým úradom ohľadom poškodenej sochy. Budú prijaté ďalšie bezpečnostné opatrenia na ochranu nášho majetku.“ Na otázky o možnostiach revitalizácie a sprístupnenia priestoru okolo bývalej fontány pri hoteli Slovan zástupca kúpeľov nereagoval.

Text a foto: M. Palkovič

REKLAMA
Camping Pullman - neseďte doma, príďte k nám

Populárne články