Connect with us

Aktuality

Ovocinári z Veselého nateraz úrodu uchránili

Published

on

Reklama
Reklama

Stovky maxisviečok, teda vlastne parafínových kahancov, desiatky ľudí a traktory so zadymovacími zariadeniami, už niekoľko nocí chránia stromy ovocinárov z Veselého pred mrazmi. Najkritickejšia mala byť noc zo včera na dnes, preto priletel aj vrtuľník, ktorý mal pomáhať prehrievať vzduch v sadoch. Napokon nebolo potrebné, aby sa nadránom zapojil do prác. Ovocinári namerali v sadoch -2,4 °C, pričom medzi stromami sa im vďaka horiacim kanancom a zahmlievaniu podarilo udržať teplotu okolo nuly. Úrodu tak nateraz uchránili, ale ešte nemajú úplne vyhrané.

Pre studený arktický vzduch, ktorý zasiahol naše územie po Veľkej noci, musia ovocinári noc čo noc, strážiť teplomery a podľa potreby reagovať masívnosťou opatrení. Nateraz boli v spoločnosti Plantex úspešní, keď sa v sadoch vo Veselom, v Rakoviciach a Borovciach podarilo držať teplotu okolo nuly. Tento rok po prvý raz použili aj technológiu zahmlievania. Vďaka nej je možné udržať v sade vyššiu teplotu. Hmla – dym vniká v špeciálnom zariadení pripomínajúcom „raketový motor“ spaľovaním zmesi vody, potravinárskeho a kozmetického glycerínu pri vysokej teplote. V ďalších dňoch by už podľa aktuálnych predpovedí nemala teplota klesať pod bod mrazu, ale aj tak budú podľa Mariána Vargu, konateľa spoločnosti, v pohotovosti. 

Nízke teploty môžu ohroziť budúcu úrodu aj v máji, takže hovoriť o tom aká bude je momentálne predčasné. Hrozbou je rovnako ľadovec pri búrkach, preto v Plantexe budujú postupne v sadoch nad stromami systémy ochranných sietí. Momentálne pokrývajú polovicu výmery plochy, na ktorej firma hospodári.

Reklama

Pozrite si ako to v sadoch dnes ráno vyzeralo:

Text a foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články