ZDIELAŤ
REKLAMA

Stovky maxisviečok, teda vlastne parafínových kahancov, desiatky ľudí a traktory so zadymovacími zariadeniami, už niekoľko nocí chránia stromy ovocinárov z Veselého pred mrazmi. Najkritickejšia mala byť noc zo včera na dnes, preto priletel aj vrtuľník, ktorý mal pomáhať prehrievať vzduch v sadoch. Napokon nebolo potrebné, aby sa nadránom zapojil do prác. Ovocinári namerali v sadoch -2,4 °C, pričom medzi stromami sa im vďaka horiacim kanancom a zahmlievaniu podarilo udržať teplotu okolo nuly. Úrodu tak nateraz uchránili, ale ešte nemajú úplne vyhrané.

REKLAMA
ON Semi3
ON Semi 2
ON Semi 1

Pre studený arktický vzduch, ktorý zasiahol naše územie po Veľkej noci, musia ovocinári noc čo noc, strážiť teplomery a podľa potreby reagovať masívnosťou opatrení. Nateraz boli v spoločnosti Plantex úspešní, keď sa v sadoch vo Veselom, v Rakoviciach a Borovciach podarilo držať teplotu okolo nuly. Tento rok po prvý raz použili aj technológiu zahmlievania. Vďaka nej je možné udržať v sade vyššiu teplotu. Hmla – dym vniká v špeciálnom zariadení pripomínajúcom „raketový motor“ spaľovaním zmesi vody, potravinárskeho a kozmetického glycerínu pri vysokej teplote. V ďalších dňoch by už podľa aktuálnych predpovedí nemala teplota klesať pod bod mrazu, ale aj tak budú podľa Mariána Vargu, konateľa spoločnosti, v pohotovosti. 

Nízke teploty môžu ohroziť budúcu úrodu aj v máji, takže hovoriť o tom aká bude je momentálne predčasné. Hrozbou je rovnako ľadovec pri búrkach, preto v Plantexe budujú postupne v sadoch nad stromami systémy ochranných sietí. Momentálne pokrývajú polovicu výmery plochy, na ktorej firma hospodári.

Pozrite si ako to v sadoch dnes ráno vyzeralo:

Text a foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA

BEZ KOMENTÁROV

NAPÍSAŤ KOMENTÁR