Connect with us

Aktuality

Otvorenie mosta v Hlohovci sa posúva na predvianočný čas

Trnavský samosprávny kraj a zhotoviteľ rekonštrukcie hlohoveckého mostu chceli otvoriť most pre autá na konci novembra. Aktuálne kraj informoval, že chodci by sa podľa aktuálneho priebehu rekonštrukcie mali na most vrátiť 9. decembra a termín sprejazdnenia pre autá bol stanovený na 23. december 2022. Dôvodom má byť dodržanie technologických postupov.

Published

on

Reklama
Reklama

„Zhotoviteľ nám avizoval časový sklz v prácach, ktorý spôsobí odklad termínu jeho sprístupnenia pre verejnosť. Po dohode so zhotoviteľom budú chodci prechádzať po nových chodníkoch od 9. decembra. Následne 23. decembra sa na most vrátia autá,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Podľa Dalibora Novotného zo Združenia SMS – Kovo-Sklo Hlohovec, „došlo počas realizácie prác v projekte k zmenám, ktoré sa týkali zosilnenia predpätia nosnej konštrukcie. Následkom týchto zmien je bohužiaľ časový sklz a zároveň sme sa dostali do zimného obdobia, kedy progres prác výrazne ovplyvňujú klimatické podmienky. Robíme však všetko preto, aby sme časové omeškanie znížili na minimum – navýšili sme napríklad počet pracovníkov, nasadili sme špeciálne temperované stany a práce realizujeme aj po zotmení.“

Aktuálne sa zhotoviteľ zameriava na izoláciu betónovej spádovej dosky a následné asfaltovanie vozovky. Prebehnú aj skúšky zaťažiteľnosti mosta, na základe ktorých bude určený režim premávky.

Verejnosť môže stále využívať posilnené vlakové spojenia medzi Hlohovcom a Leopoldovom, rovnako ako záchytné parkoviská na oboch brehoch Váhu. Pri športovej hale v Hlohovci je v prevádzke dočasné parkovisko pre 150 áut a na tamojšej železničnej stanici je vyčlenených 110 miest. K dispozícii je tiež záchytné parkovisko pri železničnej stanici v Leopoldove s kapacitou 60 miest, ďalších 60 na Priemyselnej ulici v Šulekove a 40 parkovacích miest pred tamojším nákupným centrom. Podrobné informácie a mapy sú dostupné na www.hlohoveckymost.sk.

Reklama

Most číslo 513-006 cez rieku Váh v Hlohovci má 343 metrov a nachádza sa na ceste II/513. Bol postavený v 60. rokoch, pričom už 40 rokov prakticky nebol opravovaný. V lete 2019 bola po diagnostike mosta vylúčená nákladná doprava s váhou presahujúcou 12 ton. Cieľom župy bolo spomaliť tempo degradácie mosta tak, aby sa nemuselo pristúpiť k ďalším obmedzeniam, ako napríklad k zúženiu jazdných pruhov alebo zníženia rýchlosti jazdy. Realizovaná komplexná rekonštrukcia mosta výrazne predĺži jeho životnosť. Navyše pribudnú nové chodníky a cyklotrasy po oboch stranách mosta. Na projekt získala trnavská župa nenávratný finančný príspevok vo výške 5,3 milióna eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).


TS / red Foto: TTSK

Populárne články