Connect with us

Aktuality

Opravený Beckovský hrad otvoria už na jar

Published

on

Reklama

Takmer dva roky trvajúca rekonštrukcia stála 2,5 milióna eur. Návštevníkov čaká obnovená vstupná časť a infocentrum v strážnej veži. Pamiatka je podľa obecného webu verejnosti neprístupná do apríla.

[singlepic id=25288 w=320 h=240 float=left]Obec Beckov získala prostriedky na opravu z eurofondov. Na nákladoch sa podieľala piatimi percentami. Kamenný hrad postavený v 13. storočí bol v poslednom období už iba zrúcaninou. Rekonštrukcia preto vyžadovala statické zabezpečenie múrov.

Reklama

Okrem toho pribudla na niekdajšej strážnej veži vyhliadka, informačné centrum a v obnovenej dolnej časti aj pódium, muzeálne domčeky a toalety. K hradnej bráne vedie nová prístupová cesta s imitáciou padacieho mosta. Na Horný hrad sa návštevníci dostanú po novom schodisku a opravená má byť aj hradná studňa. Pred stavebnými prácami prebehli archeologické výskumy, aby mohli byť určené spôsoby konzervácie jednotlivých múrov.

Obec pôvodne počítala s opravou Horného hradu, ale na tú získané finančné prostriedky nestačili. Zastrešenie, rekonštrukcia kaplnky a stavba kaviarne s oddychovou zónou by zhltli ďalšie tri milióny eur.

Reklama

Hrad Beckov stojí na vápencovom brale nad riekou Váh. Patril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, ale najväčší rozmach zažil za vlády Stiborovcov, ktorí z neho spravili stredisko svojho panstva. Chátrať začal v 17. storočí a v roku 1727 ho zničil požiar.

(mp)

Populárne články