Connect with us

Aktuality

Opravený Beckovský hrad otvoria 19. mája

Published

on

Reklama
Reklama

Zatiaľčo jedno obľúbené výletné miesto blízko Piešťan bude minimálne rok zatvorené, iné už o niekoľko dní otvoria. V máji začne rekonštrukcia Čachtického hradu, ale Beckovský hrad po vyše dva roky trvajúcich opravách sprístupnia 19. mája verejnosti.

[singlepic id=25288 w=320 h=240 float=left]Návštevníkov tam čaká nová strážna veža, ktorá slúži aj ako vyhliadka na široké okolie. V obnovenej dolnej časti bude aj informačné centrum, pódium, muzeálne domčeky a toalety. K hradnej bráne vedie nová prístupová cesta a nechýba ani imitácia padacieho mosta. Do hornej časti hradu sa návštevníci dostanú po novom schodisku a opravená má byť aj hradná stuňa.

Náklady na rekonštrukciu dosiahli 2,5 milióna eur, obec ich získala z fondov Európskej únie. Pôvodne mala byť opravená iba horná časť hradu, na to však tieto prostriedky nestačili, preto prešiel rekonštrukciou Dolný hrad.

Beckovský hrad postavili v 13. storočí na vápencovom brale nad riekou Váh. atril Matúšovi Čákovi Trenčianskemu, ale najväčší rozmach zažil za vlády Stiborovcov, ktorí z neho spravili stredisko svojho panstva. Chátrať začal v 17. storočí a v roku 1727 ho zničil požiar.

Reklama

(mp)

Populárne články