Connect with us

Aktuality

Odišiel najstarší účastník vlaňajšieho stretnutia Winterovcov

Published

on

Reklama
Reklama

Andrej Schulz zomrel 31. mája. Bol najstarším účastníkom veľkého stretnutia rodiny Winterovcov, ktoré sa v Piešťanoch uskutočnilo presne pred rokom. Posledná rozlúčka sa bude konať v piatok 8. júna v Bratislave.

[singlepic id=13812 w=320 h=240 float=left]Informovala o tom Drahomíra Moretová z kancelárie primátora s tým, že presné detaily budú uvedené v smútočnom oznámení.

Andrej Schulz (na fotografii s manželkou Alžbetou) sa narodil v roku 1929 v Piešťanoch ako mladšie z dvoch detí manželov Pavla Schulza (*1902 – † 1978 v Nemecku) a dcéry Ľudovíta Wintera Márie (*1907- † 1945 v koncentračnom tábore). Mal staršiu sestru Agnes. Spoločne s rodičmi a starým otcom Ľudovítom Winterom bývali v Zelenom strome.

Jeho bezstarostné detstvo sa končilo začiatkom roka 1945, kedy jeho matku Máriu Schulzovú a starého otca Ľudovíta Wintera odvliekli do koncentračného tábora.

Reklama

Mária sa dotiaľ nevrátila. O osirelé vnúčatá sa po vojne staral Winter, až kým mu v roku 1949 nevyvlastnili majetok, vrátane Zeleného stromu.

Súrodenci odišli do Bratislavy, kde študovali. Andraj Schulz neskôr pracoval ako pedagóg. Bol aktívny športovec, venoval sa stolnému tenisu. Od roku 1985 prispieval do rôznych časopisov článkami a fotografiami rodiny Winterovcov a bojoval za záchranu pamiatky svojho starého otca. Zasadil sa o to, aby v roku 1990 odhalili na Zelenom strome tabuľu venovanú Ľudovítovi Winterovi, a aby bola po po ich rodine pomenovaná Winterova ulica.

Pozrite sa ako pred rokom Andrej Schulz spomínal na svojho starého otca:

[youtube width=“516″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=WfZl15M_htk[/youtube]

Text: M. Palkovič Foto: T. Hudcovič

Populárne články