Connect with us

Aktuality

Od pondelka sa musia rodičia o deti postarať sami

Published

on

Reklama

Časovo neobmedzený štrajk zavrie aj väčšinu piešťanských škôl. Rodičia, ktorí zostanú doma strážiť deti, môžu žiadať ošetrovné. Radnica náhradné riešenie zatiaľ neponúka.

[singlepic id=25593 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Takmer všetky materské, základné a stredné školy v Piešťanoch potvrdili účasť na ostrom štrajku učiteľov. Ich brány zostanú v pondelok 26. novembra zatvorené.

Reklama

Dátum a čas jeho ukončenia zatiaľ nepoznajú základné školy na Holubyho ulici, Brezovej a F. E. Scherera. Do stredy 28. novembra by mali štrajkovať učitelia zo ZŠ na Vajanského a Mojmírovej ulici.

Požiadavky odborárov podporuje aj personál materských škôl na Staničnej, Ružovej a Valovej. Ich prevádzka aj s elokovanými triedami však prebehne bez obmedzenia. Zatvorená zostane MŠ na Ulici 8. mája aj jej trieda na F. E. Scherera.

Školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, ktorých sa protest učiteľov dotkne, navštevuje spolu vyše 2-tisíc detí.

REKLAMA

Vyučovanie podľa stanoveného rozvrhu bude prebiehať na Základnej umeleckej škole a otvorené zostane aj Centrum voľného času Ahoj. Jeho zamestnanci zatiaľ nie sú rozhodnutí, či budú počas štrajku poskytovať starostlivosť o deti, nad rámec rozvrhu. Rozhodnutie oznámia po konzultácii so zástupcami odborov. Nechcú byť totiž považovaní za štrajkokazov.

Na dobu neurčitú sa k protestu pripájajú učitelia z Gymnázia Pierra de Coubertina a Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej aj zo Strednej odbornej školy technickej. Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera zostane zatvorená iba jeden deň.

K štrajku sa podľa riaditeľky Gymnázia sv. Michala Archanjela Moniky Melicháčovej nepripoja cirkevné školy. „Medzi požiadavkami odborárov je aj nefinancovanie cirkevného školstva. Išli by sme teda proti sebe.“ Dodala, že ak by odborári túto požiadavku verejne stiahli, sú katolícke školy ochotné štrajk podporiť. Konferencia biskupov a Združenie katolíckych škôl Slovenska podľa nej spúšťajú petíciu za to, aby zlú situáciu v školstve aj slabé finančné ohodnotenie zamestnancov riešili poslanci v parlamente.

Rodičia, ktorí počas štrajku zostanú s deťmi doma, môžu od štátu žiadať ošetrovné. Informoval o tom denník Sme. Žiadosť o vyplatenie týchto finančných prostriedkov musí obsahovať potvrdenie od pediatra aj riaditeľa školy.

Cieľom štrajku je primäť vládu k výraznému posilneniu financovania školstva a vedy, k zlepšeniu odmeňovania zamestnancov a k skvalitneniu školskej legislatívy.

Text: Martin Palkovič Ilusr. foto: Tomáš Hudcovič

Populárne články