Connect with us

Aktuality

Od pondelka bude môcť otvoriť viac obchodov. Podmienky sa však sprísňujú

Published

on

Reklama
Reklama

Od pondelka 30. marca štát umožní otvorenie niektorých prevádzok. Informoval o tom v sobotu 28. marca na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič.

Pôjde o očné optiky, stanice STK a EK, záhradkárstva, stavebniny, galantérie či advokátske a notárske kancelárie. Otvorené budú môcť byť aj prevádzky lízingových služieb, servisy výpočtovej a telekomunikačnej techniky, advokátske a notárske kancelárie, kľúčové služby, zberné dvory, metrový textil, galantérie, servisy a predajne bicyklov ako aj predajne inštalačného a elektroinštalačného materiálu, železiarstva, farby a laky.

Podmienkou sú prísne hygienické opatrenia, ktoré začnú platiť aj v doteraz otvorených prevádzkach potravín a drogérie. Všetci v prevádzkach budú musieť mať rúška, rukavice alebo bude musieť byť zabezpečená dezinfekcia rúk, 2 metrové odstupy a maximálne 1 nakupujúci na 25 m2 predajnej plochy. V platnosti zostávajú vyhradené hodiny na nákupy pre seniorov od 9,00 do 12,00 h. Meranie teploty zostalo len v odporúčanej rovine a pre obchody nie je povinné. Podľa premiéra, kto nesplní podmienky nebude môcť otvoriť. S novým opatrením sa umožní, aby pohotovostné lekárne a veterinári mohli mať otvorené aj v nedeľu. Prevádzky v nákupných centrách okrem potravín, drogérié a lekárni ostanú zatvorené. 

Reklama

Štát tieto opatrenia zavádza napríklad v oblasti záhradníctiev aj preto, aby bolo možné vysiať záhrady a napomôcť tak potravinovej sebestačnosti. Cieľom je tiež pomôcť aspoň čiastočne ekonomike. Určený bude tiež maximálny rozmer predajne, ktorá bude môcť otvoriť. Ak budú pravidlá porušované, prevádzka bude musieť zatvoriť. Rovnako ak by došlo k výraznejšiemu nedodržiavaniu opatrení, alebo zhoršeniu situácie, budú pravidlá sprísnené a prevádzky budú musieť zavrieť.

Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa budú v nadchádzajúcom týždni prijaté opatrenia, aby štát zachytil všetkých Slovákov vracajúcich domov zo zahraničia. Nepôjde len o skupinové organizované prepravy, ale aj individuálnych vracajúcich sa ľudí, keďže môžu byť vo zvýšenej miere zdrojom infekcie a tak by sa mohol rozšíriť počet ohnísk ochorenia na Slovensku.

-th- Ilustr. foto: plantex.sk, pnky.sk/mtbiker.sk

Populárne články