Connect with us

Aktuality

Obyvateľov rozčuľuje hluk z festivalov, zmierniť by ho malo otočenie pódií

Published

on

Reklama

Letisko Piešťany svojou polohou, infraštruktúrou a podmienkami láka z roka  na rok viac a viac organizátorov kultúrnych a športových podujatí. Okrem pozitív propagácie mesta a prísunu návštevníkov, má tento fakt aj svoje negatíva. Sťažujú sa hlavne obyvatelia „starých“ Piešťan, ktorí si v lete počas víkendov príliš veľa pokoja neužijú a hluk mnohých z nich poriadne rozčuľuje.

Poslanec piešťanského mestského zastupiteľstva Jozef Malík preto inicioval stretnutie s riaditeľom Letiska Piešťany Františkom Vargom  a Dušanom Miklom zo spoločnosti [singlepic id=17624 w=320 h=240 float=right]DMA Engineering, ktorá sa zoberá akustikou, aby sa pokúsili nájsť riešenie. „Žijem priamo vedľa areálu letiska a viem o sťažnostiach obyvateľov. V rámci stretnutia sme sa snažili zadefinovať možné riešenia  ako zminimalizovať dopady hluku  na ľudí žijúcich v tejto časti mesta. Osobne som rád, že mnohé z festivalov majú v Piešťanoch už svoju viacročnú tradíciu a sú bezprostredne späté s našim mestom. Zvyšujú tak povedomie a atraktivitu Piešťan, preto by ma o to viac mrzelo, keby sa presunuli do iných miest,“ povedal Jozef Malík. „Na druhej strane súhlasím, že je potrebné rešpektovať, že v blízkosti konania týchto akcií žijú ľudia. Z tohto dôvodu sme dospeli k záveru, že od tohto roka budú vždy všetky pódiá orientované na severozápad, t. j. von z mesta, smerom na diaľnicu,“ informoval J. Malík. Podľa Františka Vargu, Letisko Piešťany ako nájomca pozemkov, zaviaže zmluvne všetky subjekty organizujúce podujatia v jeho areáli, že všetky reproduktory, respektíve zdroje zvukových vĺn musia byť smerované severozápadne.  Navyše do zmlúv pribudne klauzula o povinnosti organizátorov dodržiavať hlukové limity podľa platných hygienických predpisov.

Reklama

Orientáciu pódií smerom od mesta potvrdili organizátori festivalu Topfest a Topfest plus. Podľa Alexandry Drobnej z agentúry Duna, ktorá stojí za týmito podujatiami, je pre nich samozrejmosťou snažiť sa minimalizovať dopady akcie na obyvateľov mesta. „Všetky naše pódiá budú smerované von z mesta. Okrem toho riešime aj problém dopravy počas konania festivalu. Aktuálne spracovávame dopravné a bezpečnostné plány, tak aby premávka aj napriek veľkému počtu návštevníkov zostala čo najplynulejšia,“ informovala A. Drobná. Agentúra podľa jej slov poriadok v areáli zabezpečuje prostredníctvom strážnej služby a mimo areálu spolupracuje na zabezpečení poriadku so štátnou a mestskou políciou.

Autor: T. Hudcovič Ilustračné foto: M. Palkovič

Reklama

Populárne články