Connect with us

Aktuality

Občania žiadali väčšiu podporu športu

Published

on

Reklama

Na zasadanie mestského zastupiteľstva, ktoré prebieha dnes 2. júla, prišli upozorniť na svoju nespokojnosť a hroziace problémy hneď dve športové odvetvia. Okrem fanklubu hokejistov ŠHK37 Piešťany, ktorých pokojný protest začal pred hotelom Váh a pokračoval pred Mestskú knižnicu, sa k svojmu ohrozeniu vyjadrili aj plavci Športového plaveckého klubu – Kúpele Piešťany, ku ktorým sa pridali aj plavci z Piešťanského plaveckého klubu. Podľa vyjadrenia im hrozí, že jediný celoročne využiteľný bazén v hoteli Sorea Slňava bude prenajatý spoločnosti Adeli, ktorá s prevádzkou pre účely plaveckého klubu nepočíta. 

IMG_3039_resizeFanúšikovia Havranov žiadajú viac prostriedkov do ľadového hokeja, ktoré sú podľa nich nevyhnutnou podmienkou začiatku ďalšej extraligovej sezóny. Mesto však momentálne nedisponuje potrebnými peniazmi a navyše súčasný rozpočet mesta, ktorý pochádza ešte z obdobia pred poslednými voľbami, s veľkými investíciami nepočítal.

Reklama

„Pôvodným zámerom občianskeho združenia HFC04 a priaznivcov hokeja bola hlavne podpora zotrvania seniorského klubu ŠHK37 Piešťany v extralige. Avšak podľa posledných informácií priamo z klubu je takmer isté, že seniorský klub do sezóny 2015/2016 nenastúpi. Nádej síce veľmi malá však stále žije a aj vy ju máte vo svojich rukách,“ povedal člen fanklubu Tomáš Stríženec.

 

Reklama

„Napriek skoro bezvýchodiskovej situácii žiadame vedenie mesta Piešťany, aby bezodkladne využilo aj najmenšiu možnosť na zachovanie ľadového hokeja v Piešťanoch a v súčinnosti s vedením klubu ŠHK37 urobilo všetky potrebné kroky, aby nášmu rodinnému striebru bol prinavrátený lesk,“ povedal ďalší z fanúšikov Rastislav Gavora.

IMG_3040_resizeV diskusii pod výzvou na stránke fanklubu sa však objavili viaceré informácie o tom, že extraliga je už predaná do Liptovského Mikuláša a pád klubu do nižšej súťaže je už nevyhnutný.
„Ak sme sa dozvedeli z posledného zasadnutia Mestského zastupiteľstva až 96 percent rozpočtu určeného pre šport ide na podporu zimného štadióna a hokejového klubu. Pritom je paradox, že zhruba 96 percent športových aktivít občanov mesta Piešťany nie sú spojené s korčuľovaním a hokejom. Takéto prerozdelenie finančných prostriedkov určených na šport sa nám zdá neprimerané a nefér voči ostatným športom v meste. Ak zoberieme do úvahy výpočty poslanca Kristeka, mesto prispieva na šport 1,4% z celkových výdajov. Toto percento je takisto nízke, určíte by sme našli veľa iných príkladov, mám na mysli iné mestá, kde je toto percento podstatne vyššie,“ povedal na mestskom zastupiteľstve Pavol Škodný, zástupca plavcov.

IMG_3021_resize

Podľa stanoviska je nebezpečenstvo ukončenia plaveckého športu reálne. Ako možnosti pre riešenie situácie uviedli postavenie nového krytého bazéna, prípadne odkúpenie jestvujúcej plavárne od spoločnosti Sorea do vlastníctva mesta.

„Umožnime aj naďalej pokračovať v tradícií plávania, ktorá tu je a je veľmi bohatá. Z detí od 4 do 14 rokov okolo tisíc spraví svoj plavecký výcvik v bazénoch Piešťan… Apelujem na vás, nežiadam, ja apelujem na váš zdravý rozum o čo najrýchlejšie riešenie zimného krytého bazéna v Piešťanoch,“ povedal Milan Čambor.

Na vystúpenie športovcov reagoval poslanec Tomáš Hudcovič. Podľa jeho slov je možností na záchranu viacero plávania v Piešťanoch viacero. Do úvahy prichádzajú kúpalisko Eva, ktoré by vyžadovalo pri rekonštrukcii vnútorného bazéna 420000 eur a pri komplexnejšej obnove až milión eur. Lacnejšou alternatívou by bolo prekrytie vonkajšieho bazéna ľahkou stavbou, čo však závisí od prístupu pamiatkarov. Ďalšou možnosťou je výstavba nového krytého plaveckého bazéna pri futbalovom štadióne alebo základnej škole Holubyho. Výstavba 25 metrového bazéna s hĺbkou 1,35 metra by podľa kalkulácie, ktorú získala Martina Moravcová od spoločnosti Myrtha Pools, stála 260 tisíc a ďalších 80 tisíc by stál výukový bazén. K cene je ešte treba prirátať daň z pridanej hodnoty.

IMG_3069_resize

„Čo sa týka hokejistov mrzí ma, že nezostali dlhšie, možno by to bolo konštruktívnejšie ako iba povedať my niečo chceme. Snažil som sa spojiť s pánom Lušňákom, bohužiaľ sa mi to nepodarilo a nemáme priame informácie o situácii v ŠHK. Ja si osobne myslím, že povinnosťou mesta je starať sa o mládežnícke kategórie a nie o profesionálny šport. Urobil som prepočty, koľko by stálo prevádzkovanie zimného štadióna či sme schopní utiahnuť mládež a som presvedčený, že sme,“ reagoval na podnety športovcov poslanec Tomáš Hudcovič.

Primátor Miloš Tamajka vyjadril svoje prekvapenie nad informáciou, že Memoriál Ivana Hlinku v auguste nebude, pretože na poslednom zastupiteľstve bola schválená suma 120000 eur na vyriešenie problémov s chladiacim zariadením.

„Snažil som získať informácie, pretože ako akcionár zastupujem mesto v dozornej rade Trnavskej vodárenskej spoločnosti. Z TAVOS-u som dostal informáciu, že sú tam “sekery“ a nie sú tam zaplatené faktúry od roku 2013. Tak som si začal uvedomovať, že toto nie je ten hlavný problém, ktorý sa medializuje… Záväzky, ktoré si malo mesto plniť plnilo. Tých 150000 eur, ktoré sú na udržiavanie chodu ŠHK37 na splatenie faktúr, čiže na energie. Ja som sám bol prekvapený, keď som dostal túto informáciu, že od roku 2013 a sa ma pýtali či majú vypnúť vodu. Ja som povedal, že v žiadnom prípade a musíme to riešiť nejakým splátkovým kalendárom. Kontaktoval som aj hráčov, ktorí nechcú byť medializovaní a pýtal som sa ich prečo v letných mesiacoch nezačali s letnou prípravou. To čo bývalo zvykom. Povedali: “Ale veď my sme už niekoľko mesiacov nedostali zaplatené. Odmietame trénovať za tento klub,“ povedal k téme hokejového klubu primátor mesta Miloš Tamajka.

-lt-

Populárne články