Connect with us

Aktuality

O mladých a chudobe diskutovali v Ganeshi, pôjdu aj do Bruselu

Published

on

Reklama
Reklama

Chudoba a nezamestnanosť mladých, bezdomovectvo a prístup k bývaniu, otázky primeraného minimálneho príjmu a migrácia za prácou. To budú ťažiskové témy, tohoročného 13. Európskeho stretnutia ľudí zažívajúcich chudobu, ktoré sa bude konať v Bruseli 24. a 25.septembra. Členovia slovenskej delegácie sa na bruselskú debatu pripravovali aj v piešťanskom klube Ganesha.

DSCF1785Ako informovala národná koordinátorka a organizátorka druhého prípravného stretnutia v Piešťanoch, Anna Galovičová, európske stretnutie je vedené ako dialóg národných delegácií s poslancami Európskeho parlamentu: „Cieľom workshopu v  multikultúrnom klube Ganesha v pondelok 25. augusta bolo čo najlepšie pripraviť členov slovenskej delegácie na tento dialóg a doplniť ich osobné skúsenosti o širšie poznatky v diskutovaných oblastiach, o domácich politikách a pripravovanej legislatíve.“  Na workshope, ktorého sa zúčastnilo 31 účastníkov z celého Slovenska, predstavil alternatívne riešenie garancie prvého pracovného miesta aj Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti.  Jeho projekt Inkluzívneho podniku, ktorý by zamestnával dlhodobo nezamestnaných, účastníci vystavili paľbe otázok i kritických postrehov. Rečník sa však nedal a snažil  sa presvedčiť prítomných o kvalite svojho projektu integrovať ľudí, ktorí hodili „flintu do žita“ a cítia sa bezmocní.

Predsedníčka  SAPN (Slovak Anti-Poverty Network) a odborníčka na tému chudoby Zuzana Kusá informovala o  projekte EMIN – európskej siete minimálneho príjmu,  zameraného na ľudí bez práce. Živá diskusia sa týkala účasti verejnosti na lokálnej, národnej a európskej úrovni , a tiež na problematiku dostupnosti samostatného bývania pre mladých na Slovensku. Do diskusie sa zapojil aj Michal Fiala z o.z. Sĺňava, ktorý informoval o situácii ohľadom sociálnych bytov v Piešťanoch. Workshopu sa zúčastnila i predsedníčka piešťanskej sekcie občianskeho združenia Aksen v Jaroslava Staneková, ktorá by rada pomohla najmä starším občanom predísť chudobe a beznádeji. Zuzana Kusá na záver poďakovala Slovensko-indickej spoločnosti za organizáciu a atmosféru v klube.

 DSCF1776  DSCF1769

Reklama

 (ag/red)

REKLAMA
MONKEY

Populárne články