Connect with us

Aktuality

O dva týždne v Piešťanoch Vidiek, Heľenine Oči, či Polemic – oslavovať sa bude aj 910. výročie prvej písomnej zmienky o meste

Piešťany pripravujú na prvý júnový víkend  30. ročník Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny  a mesto si zároveň pripomína 910. výročie prvej písomnej zmienky, ktorá sa nachádza v Zoborských listinách. Pri tejto príležitosti je pripravený trojdňový kultúrny program vrátane tradičného požehnania prameňov, sprievodu mestom a prezentácií v Hudobnom pavilóne v Mestskom parku.

Published

on

Reklama
Reklama

Oslavu leta odštartujú slávnostné fanfáry v podaní Trombon Quartetu na terase Domu umenia v piatok 2. júna o 19.00. Toto vystúpenie je zároveň hudobnou pozvánkou na 68. ročník music festivalu Piešťany. Kultúrny program bude v piatok pokračovať v Hudobnom pavilóne v mestskom parku vystúpeniami kapiel King Shaolin a Vidiek.

V sobotu 3. júna sa vedenie mesta a kúpeľov spolu s predstaviteľmi katolíckej a evanjelickej cirkvi zíde na obrade Poďakovania za liečivé pramene v Hudobnom pavilóne Harmony. Program bude pokračovať tradičným sprievodom mestom, ktorý vedie od Kúpeľného ostrova k Hudobnému pavilónu v mestskom parku. V sprievode budú okrem predstaviteľov kultúrneho, spoločenského a politického života zastúpené aj delegácie z partnerských miest Piešťan, žiaci a študenti škôl na území mesta, športovci a rôzne záujmové skupiny. Po skončení sprievodu sa o 11.00 začne Slávnostný ceremoniál Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny 2023 (OĽKS 2023), ktorý bude moderovať Juraj Bača a vystúpia žiaci ZUŠ Piešťany.

Program OLKS predstavilo vedenie Mesta Piešťany na tlačovej konferencii.

Reklama

V sobotu poobede bude program pokračovať v Hudobnom pavilóne v mestskom parku vystúpením kapiel Funny Fellows, Heľenine Oči, Pressburger Klezmer Band a Polemic. Nedeľňajší program sa začne vystúpením FSS Povoja o 14.00 v Hudobnom pavilóne v mestskom parku, nasledovať budú kapely Neznámi a Dora.

 

Mesto Piešťany v spolupráci s partnermi pripravilo aj bohatý sprievodný program. Už vo štvrtok 1. júna je nachystaný program pre deti v Prírodnom kine v mestskom parku v spolupráci s OZ Myška / InfoBODKA Piešťany. V piatok 2. júna o 19.30 sa uskutoční Otvárací koncert 68. music festivalu Piešťany. Sobotňajšie ráno spestrí Elektrárňa Piešťany podujatím Raňajky v Elektrárni. „Cítili sme sa trochu vymedzení z hlavného diania v centre mesta, zároveň sme však pomyselnou uvítacou bránou do mesta vzhľadom na našu lokalitu v blízkosti stanice. Preto sme sa rozhodli usporiadať podujatie, ktoré návštevníkov na bohatý program v meste pripraví,“ hovorí Katarína Hallová, riaditeľka Elektrárne Piešťany. Návštevníci si budú môcť okrem raňajok v Elektrárni vychutnať ľahké cvičenie, masáže, líčenie pre dámy a pre deti sú prichystané dielničky.

Balneologické múzeum Imricha Wintera pripravilo na sobotu výstavu historických fotografií Piešťan a deti si budú môcť na tvorivých dielňach vyskúšať písanie hlaholikou a tajným písmom.

Kultúrno-kreatívne centrum ARTA chystá Deň otvorených ateliérov – MLADOSŤ. Začiatok je od 10:00 a program potrvá až do noci.  O 10:30 tu uvidíete divadelné predstavenie pre deti o cyklistoch z dielne divadla GASPAREGO. Večer o 18:00 h sa chystá veľmi dôležitú diskusia na tému „Ako vrátiť mladých ľudí naspäť do mesta?“, o 20:00 h súčasný performatívny tanec v podaní študentov z VŠVU a o 21:30 hudobná afterka s DJ Hey Emilom.

Návštevníci, ktorí uprednostňujú športové vyžitie, môžu na Lodenici sledovať zápolenie Dračích lodí O pohár primátora. Stretnutie Kanonierov v Piešťanoch prebehne na štadióne PFK od 9.00 a uskutoční sa pri príležitosti 10. výročia založenia slovenského Klubu ligových kanonierov pod záštitou SFZ a FAČR.

Centrum mesta čoraz viac zaťažuje rastúci počet parkujúcich áut, preto na sobotu vedenie mesta v spolupráci so spoločnosťou ARRIVA zabezpečilo pre návštevníkov možnosť využiť kyvadlovú dopravu. Zo záchytných parkovísk pri Poliklinike a Zimnom štadióne bude v pravidelných intervaloch odchádzať autobus na Vajanského námestie a späť.

Mesto nestále kladie dôraz aj na ekológiu a tak po minuloročnom úspechu opäť ponúkne návštevníkom možnosť zakúpenia zálohovaných pohárov v atraktívnom dizajne z pera ilustrátorky Alice Kucharovič.

Zdroj: Mesto Piešťany / red

Populárne články