Connect with us

Aktuality

Nutrie sú atrakciou a zároveň problémom

Published

on

Reklama

Nepôvodný druh je už niekoľko rokov jednou zo zaujímavostí Piešťan. Ľudia si nutrie obľúbili a mnohí ich pravidelne kŕmia – napr. pri mŕtvom ramene Váhu, ale aj pri potoku Dubová. Napriek tomu, že ich pôvodným domovom je Južná Amerika, na Slovensku sa vo voľnej prírode vyskytujú čoraz častejšie.

„Prikrmovaním prispievame k ich nekontrolovateľnému množeniu, ktoré môže zapríčiniť v budúcnosti nemalé problémy. Keďže prítomnosťou človeka strácajú svoju plachosť, ich výskyt môžeme v budúcnosti očakávať aj v blízkosti ľudských obydlí alebo na uliciach pri zberných nádobách na odpad,“ uvádza piešťanská radnica na svojej web stránke a upozorňuje na vysoký počet nutrí v Piešťanoch i okolí.

Reklama

Nutria riečna je v Európe hodnotená ako nepôvodný invazívny druh. Môže byť hostiteľom parazitov, ktoré spôsobujú ľuďom zdravotné problémy. Narúša tiež pôvodné ekosystémy.

„Viem o tom, že v Piešťanoch sa pred pár rokmi stali nutrie atrakciou, ako aj v iných častiach Slovenska. Popri labutiach, kačiciach, čajkách je to ďalší „hýčkaný“ druh, ktorý časť verejnosti s nadšením kŕmi, odvyká od prirodzenej plachosti a zároveň podporuje ich reprodukčnú úspešnosť. V konečnom dôsledku tak nevedomky vytvárajú problém ľuďom aj tým zvieratám,“ uviedol Viliam Vongrej zo Štátnej ochrany prírody SR, Správa CHKO Malé Karpaty.

Reklama

Zdroj: piestany.sk

Populárne články