Úvod Aktuality Nezabúdajte na nástrahy jesenného počasia na cestách – aquaplaning a poľadovicu

Nezabúdajte na nástrahy jesenného počasia na cestách – aquaplaning a poľadovicu

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Jesenné a nadchádzajúce zimné obdobie vytvárajú na cestách špecifické podmienky, ktoré by chodci, cyklisti ani vodiči, nemali v žiadnom prípade podceniť 아파치 index html 다운로드. Hmla, dážď, či sneh predstavujú mimoriadnu záťaž z hľadiska pozornosti, ale aj techniky jazdy motorových účastníkov cestnej premávky.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Pre bezpečnú jazdu odporúčame:
– znížiť rýchlosť jazdy,
– rozbiehať sa plynule, nepridávať príliš veľa plynu naraz,
– dodržiavať bezpečnú brzdnú vzdialenosť od vozidla idúceho pred vami,
– brzdiť a zrýchľovať pozvoľna, aby ste minimalizovali riziko prekĺznutia a šmyku,
– prezuť včas zimné pneumatiky
– pri zníženej viditeľnosti je denné svietenie nepostačujúce a je potrebné zapnúť stretávacie svetlá

Príroda v tomto období skúša vodičov najmä aquaplaningom a poľadovicou one hand clapping. „Väčšie množstvo vody na povrchu vozovky vytvára podmienky na stratu smerovej a pozdĺžnej stability vplyvom aquaplaningu (t.j. strate kontaktu s vozovkou vplyvom vrstvy vody medzi nimi) Hearthstone background download. Takýto jav môže nastať už pri rýchlostiach 80 kilometrov za hodinu a viac, na ktoromkoľvek povrchu a na ktoromkoľvek kolese vozidla,“ vysvetľuje Milan Holéci, znalec v odbore doprava cestná 음성파일 다운로드.

Aquaplaning je ovplyvnený viacerými faktormi, ako napríklad tiaž vozidla, pneumatiky, dezén pneumatík, sklon a povrch vozovky, technický stav náprav vozidla a podobne minecraft 무료 다운로드. Znamená to, že v určitom prípade – pohyb vozidla rýchlosťou vyššou ako 80 km/h za dažďa už nie je bezpečný, je to pohyb so zvýšeným rizikom Download Colman.

Rizikovým prechodným javom je aj poľadovica, ktorá vzniká už pri minimálnom poklese vonkajšej teploty. Za priaznivých podmienok sa začína vrstva ľadu na vozovke tvoriť pri teplote 0 až -3 stupne webcam viewer. Takýto jav sa môže vyskytnúť v prípade tienistých miest alebo miest so zvýšenou vlhkosťou (údolia, mosty, cesty, pozdĺž vodných tokov, priehrad a podobne) Download the baseball game. Rovnaký vplyv na zjazdnosť vozovky má aj vrstva mokrého blata na vozovke po prejazde poľnohospodárskych strojov.

Za takýchto podmienok je nevyhnutné prispôsobiť jazdu stavu a povahe vozovky, poveternostným podmienkam a svojim schopnostiam. Polícia v tejto súvislosti osobitne upozorňuje chodcov a cyklistov, aby si uvedomili, že brzdná dráha vozidla na mokrej, prípadne zasneženej vozovke je podstatne dlhšia, ako na suchej ceste, a to zvyšuje aj riziko vzniku kolízie, či nehody Windows 7 calculator.

-TS Prezídium Policajného zboru – Denisa Baloghová-

REKLAMA