Connect with us

Aktuality

Nemocnica má nedostatok krvi, darcov prosí o pomoc

Published

on

Reklama

Na hematologicko-transfuziologickom oddelení je dlhodobý problém so zásobami všetkých krvných skupín. Odbery prebiehajú každú stredu od 7.00 h.

[singlepic id=18676 w=520 h=350 float=center]

Reklama

Nemocnice na celom Slovensku sa počas letných prázdnin musia vyrovnať s nedostatkom vzácnej tekutiny. Najhoršia situácia je pravidelne koncom augusta, pretože častí darcovia, medzi ktorých patria najmä študenti sú na dovolenkách. V lete je pritom zvýšený počet úrazov. Lekári preto prosia o pomoc širokú verejnosť, najmä prvodarcov.

„Na hematologicko-transfuziologickom oddelení máme dlhodobo problém so zásobami krvi všetkých krvných skupín z dôvodu vysokého počtu pacientov, ktorí potrebujú transfúziu krvi,“ uviedla primárka Daniela Klepancová z Nemocnice Alexandra Wintera.

Reklama

Dodala, že zatiaľ nemusel byť odložený žiadny operačný zákrok: „Ale pri plánovaných operáciách alebo u chronických  pacientov vyzývame príbuzných, aby prišli darovať krv. Odbery sú každú stredu od 7.00 h. Každý darca je vítaný.“

Darovať krv nebolí. Väčšina z prvodarcov prichádza pomôcť opakovane. Muži môžu prísť až štyrikrát do roka, ženy trikrát. Po vyplnení veľmi podrobného dotazníka odoberie lekárka vzorku, ak je v poriadku, darcovi zmerajú tlak a pri tom zisťujú detaily. Ak je zdravý odoberú mu 450 ml krvi. V nemocničnom bufete ho za to čaká občerstvenie.

Text a foto: Martin Palkovič

REKLAMA

[nggallery id=1031]

Populárne články