Connect with us

Aktuality

Náruživí hráči a fajčiari na Tematíne

Published

on

Reklama
Reklama

Archeológovia a dobrovoľníci, ktorí pomáhajú pri konzervovaní hradu Tematín našli niekoľko hracích kociek a množstvo keramických fajok. Dobrovoľníci z občianskeho združenia Hrad Tematín chcú  o týchto nálezoch vydať knihu.

[singlepic id=45199 w=520 h=340 float=center]

 

Archeologický výskum východnej bašty prebieha už tri roky. Za tento čas odtiaľ vytiahli 7230 vedier hliny, ktorú museli presypať cez dve rôzne sitá a na fúrikoch vyviezť preč. Spolu to bolo 108 ton hliny. Táto náročná práca však pomôže vytvoriť presnejší obraz o živote na Tematíne v dávnej minulosti.

Reklama

„Kocka je z kosti a našli sme ich počas archeologického výskumu východnej bašty okolo 15 kusov. Ide o hracie kocky pravdepodobne zo 17. storočia, kedy boli hry ako vrhcáby či klasické kocky veľmi populárne najmä u vojakov, ktorí si takto krátili čas po nociach na stráži. Rovnako ich hrávalo aj panstvo, ale to už používalo kocky zo slonoviny, či iných drahších materiálov,“ vysvetlil Mojmír Choma z OZ Hrad  Tematín.

Podľa jeho slov sú známe obrazy s hráčskymi výjavmi zo stredoveku. Písomnosti poukazujú na fakt, že množstvo chudobnejších ľudí podliehalo hazardu s vidinou zbohatnutia. Niektoré hry preto začali zakazovať. Dôvodom bol aj veľmi negatívny postoj cirkvi k podobným hrám.

„Na Tematíne sme našli aj niekoľko hracích kameňov a tiež veľké množstvo keramických fajok. S úsmevom sme teda došli k záveru, že počas krátenia si služby hrou aj veľa fajčili. Najkrajšie nálezy z hradu za posledné roky sa budeme snažiť spracovať do obrazovej knihy, aby si ich mohol prehliadnuť každý aj keď budú ležať niekde v krabici,“ dodal M. Choma.

Cieľom archeologických prác na východnej bašte bolo jej odľahčenie, pretože má statické poruchy a je o ňu čiastočne opretá gotická pieskovcová brána. Pádom bašty by zanikla najcennejšia časť hradu. Nasledovať bude jej oprava a provizórne zastrešenie. „Dovoľte mi úprimne poďakovať všetkým dobrovoľníkom, ktorí priložili ruku k dielu za stravu, nocľah a cestovné. Verím, že ich pomoc neostane nepovšimnutá,“ uzavrel Mojmír Choma.

[nggallery id=2401]

Autor: pm Foto: OZ Hrad Tematín

Populárne články