Connect with us

Aktuality

Nákup CT preverí prokuratúra, riaditeľka si za ním stojí

Published

on

Reklama

Starý tomograf v piešťanskej nemocnici už vymieňajú za nový. Súd však môže rozhodnúť, že zmluva o jeho kúpe je neplatná. Na verejné obstarávanie si posvietia viaceré orgány, vrátane krajskej prokuratúry. Podľa riaditeľky nemocnice Márie Domčekovej zákon porušený nebol.

DSC_0783

Reklama

REKLAMA

450X222 primator hudcovic

Reklama

Uviedla to v stanovisku, ktoré nám dnes poskytla. Včerajšie demisie ministerky zdravotníctva a podpredsedníčky parlamentu v ňom však nekomentovala.

„CT zariadenie a jeho parametre vysúťažené v tomto roku, sú výsledkom zadaných súťažných podmienok a parametrov, ktoré museli uchádzači splniť a tie boli nastavené odborníkmi z odboru rádiológie pre potreby zdravotných výkonov, ktoré poskytujeme v našej nemocnici v súčasnej dobe, a ktoré plánujeme rozšíriť po sprevádzkovaní nového zariadenia,“ uviedla riaditeľka Nemocnice Alexandra Wintera.

Nákup prístroja budú preverovať viaceré orgány aj preto, že tomograf rovnakého typu kúpila Nemocnica Havlíčkův Brod o viac než milión eur lacnejšie. Riaditeľka to vysvetlila napríklad tým, že cena piešťanského CT zahŕňa aj splátkový kalendár na 48 mesiacov.

„Je nereálne, aby financovanie takto predražilo cenu prístroja,“ uviedla dnes pre PNky.sk Katarína Hukelová z Transparency International. Dodala, že návrh na určenie neplatnosti zmluvy medzi nemocnicou a dodávateľom prístroja môže podať na súd prokurátor alebo Úrad pre verejné obstarávanie.

Hovorkyňa generálnej prokuratúry nám potvrdila, že orgány činné v trestnom konaní preskúmajú okolnosti nákupu CT. „Za týmto účelom bol vydaný písomný pokyn krajskému prokurátorovi v Trnave a Generálna prokuratúra Slovenskej republiky bude vykonávať vo veci dohľadovú právomoc,“ uviedla Andrea Predajňová.

Za verejné obstarávanie v nemocnici zodpovedá štatutár, teda riaditeľka Mária Domčeková, ktorá podpísala zmluvu so spoločnosťou Medical Group SK. V dnešnom stanovisku uviedla, že nemá kompetenciu zrušiť už ukončené verejné obstarávanie. „O prípadných ďalších krokoch rozhodne novovymenovaná správna rada nemocnice.“

Tú menuje pravdepodobne až nový šéf rezortu. Jeho meno premiér Robert Fico zatiaľ neoznámil. Dočasne by mal ministerstvo zdravotníctva riadiť Ľubomír Vážny.

Čitateľ nás dnes upozornil na nakladanie množstva papierových materiálov do dodávky firmy Patex, ktorá sa okrem iného zaoberá aj skartáciou. Škatule nakladali dopoludnia na poliklinike, kde má nemocnica aj svoj archív. Podrobnosti o obsahu škatúľ sa nám nepodarilo zistiť.

DSC_1206_1

Text: Martin Palkovič

Populárne články