Connect with us

Aktuality

Na výstave komunálnej techniky predstavili aj podzemné nádoby na odpad

Published

on

Reklama
Reklama

Združenie organizácií verejných prác Slovenskej republiky, ktoré sa zaoberá službami v komunálnej sfére, zorganizovalo v Piešťanoch celoslovenské stretnutie svojich členov. Pri tejto príležitosti sa v stredu 4. mája konala pred Domom umenia prezentácia komunálnej techniky, medziiným aj zaujímavej novinky – podzemných či kompostovacích nádob na odpad.

IMG_1216Ako uviedol viceprezident ZOVP Blažej Litva, zástupcovia organizácií, pôsobiacich v komunálnej sfére sa stretávajú každoročne a v tomto roku si vybrali Piešťany. Na stretnutí sa zaoberali najmä novým zákonom o odpadoch, ktorý platí od januára tohto roku a ukladá viaceré povinnosti aj samosprávam.

 

IMG_1220Práve v tomto čase sa Piešťany zaoberajú aj otázkou výstavby kompostárne na spracovanie biologického odpadu. Podľa Blažeja Litvu (na foto vpravo) je práve súčasnosti vhodný čas túto situáciu riešiť, práve s ohľadom na povinnosti spracovania biologicky rozložiteľného odpadu, ktoré obciam vyplývajú zo zákona. Či má mesto ísť cestou miestneho alebo lokálneho kompostovania sa neodvážil bez prípravy zhodnotiť, i keď pripomenul známe rčenie: „Čo je ekologické, nie je ekonomické.“

Reklama

IMG_1196IMG_1210Súčasťou stretnutia bola aj prezentácia komunálnej techniky pred Domom umenia, kde predstavili napríklad zametacie autá, plošiny, vozidlá na odvoz odpadu ale aj novinku, ktorá už funguje v niektorých mestách Slovenska – podzemné kontajnery na odpad. Umiestňujú sa približne do hĺbky 1,5 m.

Podľa riaditeľky Služieb mesta Piešťany Hany Dupkaničovej by podobné kontajnery mohli byť umiestnené najmä na sídliskách, išlo by však o náročnú investíciu. Okrem toho by novým nádobám museli prispôsobiť aj vozidlá na zvoz odpadu. Výhodou tohto systému by malo byť, že odpad nezapácha, pretože je v zemi, a je možné využiť aj vyššiu kapacitu kontajnerov. Tým by sa znížila frekvencia vývozu, a tak by do budúcna peniaze šetrili. Ďalšou pridanou hodnotou je ich estetický vzhľad a menšie nároky na priestor.

IMG_1218Zástupcov Služieb mesta Piešťany zaujali na výstave techniky aj malé úžitkové dodávky talianskej značky Piaggio v úprave pre komunálne služby.

IMG_1211IMG_1197IMG_1201IMG_1217IMG_1209IMG_1192IMG_1187IMG_1195IMG_1183IMG_1182IMG_1180IMG_1181

-red-

Populárne články