Connect with us

Aktuality

Na stretnutí aktivistov znel najmä hlas ľudu

Published

on

Reklama

Podujatie, ktoré zorganizovalo občianske združenie Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany, prilákalo mladšiu aj staršiu generáciu Piešťancov. Asi 50 účastníkov však v utorok 29. mája v klube ŽiWell skôr ako o občianskych iniciatívach v našom meste, diskutovalo o jeho najpálčivejších problémoch.

MP 04-29-14 108763

Reklama

Stretnutie tento raz viedol Tomáš Hudcovič z OZ Pro Civitate – Spoločne pre Piešťany (vpravo).

Podľa organizátorov sa opäť potvrdilo, že veci treba neustále vysvetľovať. Ľudia sa totiž pýtajú na budúcnosť hotelov Slovan a Lipa, projekt kúpaliska i spoluprácu samosprávy a kúpeľov. „Výstavbu letného kúpaliska bez termálnej vody aspoň v nejakých sedacích bazénoch považujem za “trestný čin” v takom prípade, že by výstavba kúpaliska bola financovaná z mestských prostriedkov. Pokiaľ tak urobí nejaký investor zo svojich súkromných prostriedkov, je to samozrejme jeho vec!!!,“ vyjadril svoj názor Ladislav Benedikovič jeden z diskutujúcich (vyjadrenie upresnené 4.5.2014 8:20). Zaznel nesúhlas s plánovaným uzavretím Krajinského mosta bez adekvátnej náhrady a iniciátor petície za zníženie ceny pohrebných služieb Vladimír Šišovský vyjadril nespokojnosť s tým, ako sa k problému postavilo zastupiteľstvo.

Reklama

Účelom stretnutia však nebolo riešenie problémov, ktoré v niektorých prípadoch presahujú hranice nášho mesta, ale spájanie aktívnych ľudí, ktorí chcú meniť svoje bezprostredné okolie. Práve k takýmto témam sa moderátor Tomáš Hudcovič snažil diskusiu smerovať.

„Stretnutie aktivistov malo za cieľ spojiť aktívnych ľudí v Piešťanoch. Chceli sme, aby sa zišli tí, ktorí sa snažia pomôcť svojimi aktivitami Piešťanom a aby sa navzájom spoznali a odovzdali si skúsenosti, skoordinovali svoje kroky a vzájomne si pomohli. Teší nás, že prišli aj ľudia, ktorí nemajú svoje projekty, ale sú ochotní pomôcť a priložiť ruku k dielu iných. To, že prišli aj starší ľudia, ktorí chceli hovoriť o problémoch, ktoré ich trápia, len potvrdzuje, že záujem o veci verejné rastie,“ konštatoval Tomáš Hudcovič, podpredseda OZ Pro Civitate.

O potrebe spolupráce hovoril napríklad Matúš Kromholc, autor diplomovej práce, ktorá vidí turistický potenciál Piešťan v aktívnych športovcoch. Podľa jeho slov je potrebné postupovať podľa stratégie win-win, z ktorej by profitovali všetci zainteresovaní. Ak sa na cieľovú skupinu športovcov zamerajú ostatné ubytovacie zariadenia, profit z toho budú mať aj kúpele.

Štefan Šiška z Rezortu Piešťany k tomu povedal, že zo strany vedenia kúpeľov vidí ústretovosť a dodal, že s Matúšom Kromholcom si dohodli stretnutie, na ktorom preberú hlavné myšlienky jeho diplomovej práce. Ďalší diskutujúci s ústretovosťou kúpeľov vyjadrili opačné skúsenosti.

V reakcii na neustále opakované problémy sa niektorí účastníci diskusie zhodli na tom, že v Piešťanoch je i veľa vecí, ktoré si zaslúžia pochvalu a môžu slúžiť ako inšpirácia. Aktivisti vo väčšej miere debatovali až po skončení podujatia. Nadviazali kontakty, snažili sa zosúladiť svoje plány a dohodnúť vzájomnú pomoc.

Text a foto: mp

Populárne články