Connect with us

Aktuality

Na schody do paláca chýba ešte necelých 4-tisíc eur! Pomôžete?

Hrad Tematín neďaleko Piešťan je klenotom histórie. Jeho nedostupnosť ho uchránila pred úplným zánikom. Nadšenci a dobrovoľníci po záštitou OZ Hrad Tematín opravili časť paláca, kde je na poschodí celoročne otvorená oddychová miestnosť pre návštevníkov. V lete príjemný chládok a v zlom počasí suché útočisko. Miestnosť bude slúžiť aj ako voľný komunitný priestor. Bez prístupového schodiska to však nepôjde. Prostriedky naň sa zbierajú aj prostredníctvom kampane na Startlabe. Z plánovanej sumy 6000 eur sa vyzbieralo niečo vyše 2 tisícok. Do konca zbierky zostávajú štyri dni.

Published

on

Reklama
Reklama

Severný palác je najväčší obytný komplex hradu Tematín, z ktorého sa zachovalo väčšie torzo. Jeho súčasná forma pochádza zo 17. storočia, ale vyvíjal sa už od 14. storočia. Dobrovoľníci ho postupne opravujú už od roku 2008 a projekt je tesne pred ukončením.

„V jednej časti bude na prízemí expozícia a v druhej časti na poschodí bude voľne prístupná oddychová miestnosť, kde si môže človek oddýchnuť, najesť sa, schovať sa pred zlým počasím, v prípade núdze „bivakovať“,“ informovali členovia OZ.


Realitou to však bude, až keď sa im podarí osadiť prístupové schodisko, ktoré musí spĺňať požiadavky pamiatkovej ochrany, konštrukčnú jednoduchosť, udržateľnosť a zároveň rozoberateľnosť, keďže bez tejto podmienky ho na hrad dostať nevedia.

Počas uplynulých dvoch týždňov schodisko už dodávateľ vo viacerých kusoch priviezol na hrad. Aktuálne je už zmontované a dobrovoľníci si zobrali aj dovolenku v práci a od učenia sa na štátnice, aby ho čím skôr dokončili. Výrobca poskytol na realizáciu zľavu, ale materiál, povrchovú úpravu a prepravu je potrebné uhradiť. Práve preto sú nesmierne dôležité prostriedky z crowdfundingovej zbierky, pričom do jej ukončenia zostáva doslova len pár dní. Ak sa nepodarí vyzbierať cieľovú sumu,  všetky vyzbierané peniaze sa vrátia darcom a ľudia, ktorí obetujú všetku svoju energiu a čas na zachovanie histórie hradu Tematín, budú mať neľahkú úlohu, ako zabezpečiť prostriedky na zaplatenie schodiska.

Reklama

-red- Foto: OZ Hrad Tematín

Populárne články