Connect with us

Aktuality

Na hasičov môžu po uzavretí mosta čakať aj o 20 minút viac

Published

on

Reklama
Reklama

Zatiaľčo sanitky môžu počas letných prázdnin pri plánovanej uzávierke Krajinského mosta prechádzať po Kolonádovom, nie každé hasičské auto sa zmestí cez jeho vstupný portál. K mimoriadnym udalostiam v obciach ako Banka, Moravany nad Váhom a Ratnovce, budú musieť ísť hasiči s niektorou technikou po diaľnici. Zdrží ich to aj o 20 minút.

krajinsky most hasicijpg

Krajinský most, jediné cestné premostenie Váhu v Piešťanoch a okolí, uzavrú pre akúkoľvek automobilovú dopravu 1. júla. V ten deň má začať  plánovaná oprava. „Stavebné povolenie, obchádzkové trasy a všetky povolenia sú stanovené k 1.7.2014, kedy sa na moste začnú práce,“ informoval hovorca Trnavského samosprávneho kraja (TTSK) Patrik Velšic.

Odvtedy sa musia na komplikácie v doprave pripraviť nielen obyvatelia dotknutých obcí, ale aj záchranné a bezpečnostné zložky. Ešte v januári vyjadrili hasiči na stretnutí k uzávierke mosta svoj nesúhlas s využívaním dlhých obchádzkových trás.

Reklama

Reklama

heaven rest

Predstavitelia Trnavského samosprávneho kraja však opakovane tvrdili, že všetko je v poriadku a ako dostatočná náhrada poslúži Kolonádový most. „Zástupcovia Hasičského a záchranného zboru neboli prizvaní na rokovania (ak sa uskutočnili) a tým boli akékoľvek snahy o vytvorenie optimálneho riešenia zásahovej činnosti hasičov počas rekonštrukcie Krajinského mosta v podstate znemožnené,“ uviedol hovorca HaZZ Trnava Tomáš Bílik.

Podľa riaditeľa HaZZ Piešťany Petra Galba sa vo štvrtok 12. júna ešte uskutoční stretnutie k prejazdu záchranných zložiek cez Kolonádový most. Ak nedôjde k zmene, hasiči budú podľa jeho slov dodržiavať obchádzkové trasy určené v povolení uzávierky mosta, ktoré vydal okresný úrad.

Tým sa zvýši ich dojazdový čas do obcí na ľavej strane Váhu aj o 20 minúť. Pri záchrane ľudských životov a majetku pritom rozhoduje každá sekunda. Podľa nášho zdroja z hasičského prostredia môže 20 minútové zdržanie spôsobiť to, že potrebná technika dorazí na miesto až po požiari.

Správa a údržba ciest TTSK oznámila prostredníctvom web stránky Úradu pre verejné obstarávanie, že Krajinský most opraví firma Hastra s. r. o. zo Žiliny. O túto zákazku bolo deväť záujemcov. V elektronickej akcii rozhodovala najnižšia ponúknutá suma a neuspeli v nej veľké stavebné firmy ako Skanska, Zipp, Alpine, Metrostav alebo Cesty Nitra. Hastra ponúkla sumu 425-tisíc eur, pričom predpokladaná hodnota zákazky bola 600-tisíc eur.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články