Connect with us

Aktuality

Mrazy pokračujú, meteorológovia vydali výstrahu

Published

on

Reklama
Reklama

Neobvykle chladné počasie, ktoré začalo ešte minulý víkend, stále pokračuje a rozšírilo sa skoro na celé územie Slovenska. Na dnes vydal Slovenský hydrometeorologický ústav výstrahu 1. stupňa pre prízemný mráz. Mrazy budú pokračovať aj zajtra, kedy výstraha platí pre všetky okresy  a v sobotu ešte pre západnú polovicu nášho štátu. Počasie predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre rastliny. Ohrozené sú najmä zakvitnuté ovocné stromy. 

Ako uvádza na svojej FB stránke SHMÚ, v noci z pondelka na utorok dokonca padali v Piešťanoch mrazivé rekordy: „Napríklad vo výške 2 metre nad povrchom klesla teplota na -5,1°C a pri zemi dokonca až na -9,2°C. Pritom vo vrstve 5 cm nad povrchom bola v Piešťanoch teplota pod bodom mrazu v dňoch 25.4. až 26.4. bez prerušenia až 11 a pol hodiny!“

V okrese Piešťany dnes v noci očakávajú meteorológovia vo výške 5 cm nad povrchom minimálnu teplotu vzduchu -5 – 0 °C. Miestami by malo mrznúť aj vo výške 2 m nad povrchom. Takýto prízemný mráz predstavuje nebezpečenstvo pre rastliny a výstraha 1. stupňa platí až do zajtra, do ôsmej ráno.

Reklama

V ďalšej výstrahe v noci z piatka na sobotu je už uvedená o čosi nižšia teplota a vo výške 5 cm nad povrchom OJEDINELE očakáva dosiahnutie minimálnej teploty vzduchu -3 – 0 °C. Aj takéto počasie však môže byť pre rastliny nebezpečné.

-red-, Zdroj: www.shmu.sk

Populárne články