Connect with us

Aktuality

Mesto už zrealizovalo štyri projekty participatívneho rozpočtu

Published

on

Reklama

Mesto Piešťany sa v uplynulom roku rozhodlo uviesť do života participatívny rozpočet, vďaka nemu boli zrealizované projekty, ktoré navrhli sami obyvatelia. Celkovo Piešťanci prihlásili 23 rôznych nápadov, kritériá však splnilo len 11 z nich. Prostredníctvom hlasovania bolo následne vybratých 5 malých v hodnote do 2 000 eur a dva veľké projekty do 5 000 eur. Samospráva už stihla dokončiť štyri z nich, ostatné sú momentálne v procese realizácie.

považská

Reklama

„Väčšina projektov je už zrealizovaná alebo tesne pred dokončením, takže do konca roka budú hotové. Na začiatku roka 2017 sa ešte dokončí projektová dokumentácia cyklochodníkov v centre mesta,“ uviedla hovorkyňa Mesta Piešťany Eva Bereczová.

Z projektov participatívneho rozpočtu bola už zrealizovaná výstavba vonkajšieho detského ihriska v areáli Materskej školy na Považskej ulici. Cieľom bolo odstránenie starých a nevyhovujúcich prvkov a vytvorenie vhodného i bezpečného priestoru pre deti na hranie. Nové herné prvky majú deťom navyše pomôcť rozvíjať ich motorické schopnosti. Dodávka a montáž prvku detského ihriska spolu s certifikátmi si vyžiadala 1880 eur a vytvorenie dopadovej plochy ďalších 230,22 eur.

Reklama

Pre-cyklistovu-dušu-2

Projekt s názvom “Verejná cyklopumpa – miesto pre cyklistovu dušu” mal za cieľ podporu cyklistickej dopravy prostredníctvom osadenia verejných cyklopúmp. Pumpa bola osadená na Námestí slobody a okrem cyklistov bude slúžiť aj na dofúkanie kočíkov či invalidných vozíkov. Podobné prvky sú osadené v susedných Čechách napríklad v Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě-Zábřehu. Pumpu vyrobila česká firma Systematica a samospráva za ňu zaplatila 1495 eur vrátane DPH.

V uplynulých dňoch bol dokončený aj projekt nesúci názov „Viacgeneračná oddychová zóna Lipová“. Jeho zámerom bolo premeniť chátrajúci priestor s detským ihriskom na plochu využiteľnú pre všetky vekové kategórie. Počítal s postupnou obnovou detských prvkov, osadením exteriérového sedenia a vytvorením petangového ihriska či postupným osadením cvičebných prvkov, stolnotenisového stola, prípadne exteriérového šachu. V prvej fáze už boli osadené 2 stoly a 4 lavičky v južnej časti oddychovej zóny v tieni koruny stromu vrátane úpravy povrchu. Mesto Piešťany zabezpečilo dodávku a montáž lavičiek s operadlom a piknikových stolov v sume 1704 eur.

lipova

Ďalším už dokončeným z malých projektom participatívneho rozpočtu je osadenie stolnotenisových stolov v parku. Autorka projektu navrhla ich inštaláciu, ktorá umožní hranie ping-pongu na čerstvom vzduchu a v prostredí Mestského parku. Nákup a inštalácia dvoch stolov vyšli samosprávu na 2 037 eur.

IMG_3428

V na dokončenie ešte čakajú nápady týkajúce sa projektovej dokumentácie cyklochodníkov v centre mesta, bezbariérových priestorov v MC Úsmev a záchrany malého futbalového ihriska na Trajane.

-lt/Zdroj: Mesto Piešťany/Foto: archív, vv, lt, Mesto Piešťany-

Populárne články