Connect with us

Aktuality

Mamy chcú vybudovať Environmentálne vzdelávacie centrum v prírode. Potrebujú pomoc

Na ľavom brehu Váhu a Sĺňavy má vzniknúť Environmentálne vzdelávacie centrum v prírode. Za komunitným projektom stojí OZ  Hravá akadémia, ktorú tvorí  partia mladých mám s veľkými snami pre budúcnosť a vzdelanie všetkých detí.

Published

on

Reklama
Reklama

 

„Chceme prispieť k novému zelenému svetu tvorbou nášho komunitného projektu. Po dvoch rokoch úpenlivej snahy sme získali rozľahlý pozemok prírodného charakteru s výbornou polohou na cyklookruhu Sĺňava zo strany obce Banka pri Piešťanoch, o rozlohe 17tisíc metrov štvorcových, zmluvne zakotvených 10 rokov prenájmu s možnosťou predĺženia,“ informovali zástupcovia združenia.

Pozemok pri brehu Váhu má charakter mestského lesíka, z jednej strany ho lemuje malý potôčik, ktorý na ňom vyviera. Je prístupný z cyklotrasy pre cyklistov a aj peších, takisto z druhej strany autom.

Reklama

„Naším cieľom je vybudovať environmentálne centrum pre širokú verejnosť, ktoré bude mať dosah na komunity ľudí v meste Piešťany, v priľahlých obciach, s dosahom na región a turistov. Keďže má viesť k potrebe ľudí znovu sa spojiť s prírodou a začať našu planétu kultivovať vsádzame na našu budúcu generáciu. Ich návrat k hodnotám, súlad s prírodou, odpojenie od sietí, potrebu tráviť viac času vonku s rodinou, priateľmi, komunitou. Chceme vytvoriť veselé miesto plné hravosti, možností a záujmov. Toto centrum má zachovať pozemok, čo najviac prírodný, takže viac ako 80% bude tvoriť jeho exteriér,“ približujú zámery členovia združenia.

Vybudované budú interaktívne stanovištia i vyvýšené záhony

V pláne je vybudovanie interaktívnych stanovíšť zachytávajúcich najzaujímavejšie oblasti života zdôrazňujúce jedinečnosť našej planéty a jej ochrany, ktoré iste uchvátia každé dieťa.  Vybudované majú byť taktiež vyvýšené záhony, komunitná záhradu, náučné chodníky, vodné prvky, jazierko, skalky a mnohé ďalšie veci.

V areáli by malo vzniknúť aj miesto vhodné na vzdelávacie a športové aktivity, stretávanie komunity, semináre a prednášky, ukážky zelených riešení, workshopy permakultúry či kreatívnej recyklácie a záujmové krúžky ako pestovateľský, ekologický, kutilský. „Chceme sa zamerať na obehové hospodárstvo a užitočný outdoor. To všetko rozvinie pozitívny vzťah k prírode,“ dodávajú realizátori zámeru.

Prispieť môže každý komu záleží na budúcnosti

Aktuálne združenie spustilo kampaň na vyzbieranie sumy 11-tisíc eur, vďaka ktorým budú môcť začať s realizáciou zámerov.  Z týchto prostriedkov by sa malo obstarať pripojenie na siete, zabezpečenie hygienických a bezpečnostných štandardov a stavebných povolení.

Za vyzbierané peniaze bude vybudovaná elektrická prípojka, vodovodná prípojka, zakúpený sanitárny kontajner s toaletami, a sklad na náradie, tak aby bolo možné  všetkým návštevníkom, dobrovoľníkom či deťom navštevujúcim krúžky poskytnúť základný a hlavne bezpečný hygienický priestor.

-red-

Populárne články