Connect with us

Aktuality

Ľudia z Piešťan a okolia darovali skoro osemsto kíl potravín a drogérie

Published

on

Reklama

Počas celoslovenskej zbierky trvanlivých potravín a drogérie, ktorú pripravili obchodné domy Tesco spolu s organizáciami DEPAUL a Slovenská katolícka charita od 10. do 15. novembra, darovali ľudia z Piešťan a okolia až 790 kilogramov nákupov v hodnote 1100 eur.  Pri zbierke u nás pomáhalo viac ako 17 dobrovoľníkov.

DSCN2009

Reklama

REKLAMA

country

Reklama

Redakciu portálu PNky o tom informovala Zuzana Ryšková, zástupkyňa Trnavskej arcidiecéznej charity, ktorá zbierku zastrešovala v  Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch, Hlohovci, Trnave , Galante a v Dunajskej Strede. „Chcela by som poďakovať všetkým darcom aj dobrovoľníkom, bez nich by sme to nezvládli. V Piešťanoch pomáhalo priamo v Tescu aj pri odvoze a iných súvisiacich činnostiach vyše 17 dobrovoľníkov, ktorí nikdy predtým pre naše Centrum pomoci človeku v Piešťanoch nepracovali. Sami prejavili záujem alebo im poskytli informácie iné neziskové organizácie, ktoré som oslovila.“ Do zbierky sa tak zapojili ľudia aj z Aksenu, z Organizácie muskulárnych dystrofikov, z farností aj individuálni dobrovoľníci, rôznych vekových kategórií. „Naviac, mnohí z nich prejavili záujem o pokračovanie spolupráce s charitou, takže v najbližších dňoch ich budem oslovovať s ďalšou ponukou,“ uviedla Z. Ryšková.

20141110_141636

Podľa informácií riaditeľa Miroslava Dzurecha, celkovo sa dobrovoľníkom Trnavskej arcidiecéznej charity (TTADCH) v obchodných domoch Tesco v Novom Meste nad Váhom, Piešťanoch, Hlohovci, Trnave , Galante a v Dunajskej Strede podarilo vyzbierať tovar v celkovej hmotnosti 5476 kg, čo predstavuje celkom hodnotu 7753,53 eur . Pri tejto akcii pomáhalo 73 dobrovoľníkov, ktorí v tejto akcii odslúžili celkovo 225 dobrovoľníckych hodín. V rámci celého Slovenska vyzbierali dobrovoľníci tovar v hodnote 67 801,26 eur a k tejto sume TESCO pridalo 13 560,26 eur.

 „Všetok tovar, ktorý sa vyzbieral, je určený pre potreby charitných zariadení a ľudí v núdzi. Znamená to, že v najbližších dňoch ho pretriedime a následne bude putovať do sociálne slabších rodín, pre jednotlivcov a tiež bude slúžiť pre potreby Centier pomoci človeku v Trnave, Seredi a Piešťanoch. Pre nás nie je rozhodujúce, či rodina pochádza z Galanty, Serede, Šintavy, alebo z Trnavy. Rozhoduje či potrebuje pomoc a akú pomoc potrebuje,“ informuje M. Dzurech na webovej stránke TTADCH. Zoznam rodín i jednotlivcov, ktorým charita plánuje pomôcť, preto stále nie je konečný a ešte sa dopĺňa. Rodinám i jednotlivcom sa bude dostávať pomoci na základe odporúčaní z Mestských úradov, ÚPSVaR, farností, iných inštitúcií, ale i od iných dôveryhodných ľudí, ktorí sa prihovoria za rodinu, ktorá je odkázaná na pomoc iných.

 DSCN1938

V Piešťanoch sa ľudia v núdzi môžu obrátiť na Centrum pomoci človeku, ktoré sa nedávno usídlilo v nových priestoroch na ulici Andreja Hlinku (vedľa Materského centra Úsmev), a tu už naplno funguje. „Robíme potravinové balíčky pre núdzne rodiny, chodia k nám klienti kvôli poradenstvu aj darcovia, priestory sú vymaľované, zariaďujeme ich tak, aby boli čo najefektívnejšie využívané – napríklad ako sklad oblečenia, sklad nábytku, kancelária, poradenská miestnosť, dielnička,“ dodáva Zuzana Ryšková a pokračuje: „Pokiaľ môžem, rada by som verejnosť oslovila so žiadosťou o darovanie kancelárskych stolov, potrebujeme tak dva, ďalej kancelárskych stoličiek, tiež dve, stolov do dielničky, regálov a akýchkoľvek úložných boxov pre uskladnenie najrôznejších vecí.“ Ak teda máte doma prebytočný nábytok, chuť pomáhať ako dobrovoľník alebo poznáte rodinu v núdzi, za ktorú by ste sa radi prihovorili, napíšte na adresu zuzana.ryskova@charitatt.sk alebo navštívte nové Centrum pomoci človeku.

A. Drahovská, foto: TTADCH

Prečítajte si aj: „Žijeme v prebytkovej spoločnosti,“ tvrdí riaditeľ charity

Populárne články