Connect with us

Aktuality

Ľudia protestujú: „Po smrti sťahujete kožu z nebožtíka!“

Published

on

Reklama

Suma 110 eur za prenájom obradnej miestnosti pri pohreboch sa zdá mnohým občanom Piešťan prehnaná. Podpisujú petíciu za jej zníženie, ktorú predložia mestskému zastupiteľstvu.

[singlepic id=43274 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Najbližšie zasadnutie poslancov sa uskutoční 6. júna v mestskej knižnici. Iniciátori petície proti cene za prenájom pohrebných miestností na piešťanských cintorínoch budú dovtedy zbierať podpisy, ktoré majú donútiť poslancov schváliť zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia, ktoré platí od druhej polovice minulého roka.

Reklama

Poslankyňa a manažérka Strediska pietnych služieb Eliška Gocká cenu prenájmu v marci 2012 obhajovala energetickou náročnosťou priestorov určených k potrebným obradom. Odhadovala, že náklady na energie budú vyššie ako príjmy z nájmu.

Mesto investovalo do opravy Domu smútku na Žilinskej cesta necelých 260-tisíc eur. Ten teraz poskytuje oveľa vyšší štandard ako obradná miestnosť na cintoríne na Bratislavskej ceste. Cena za prenájom je však rovnaká – 110 eur. V Kocuriciach je znížená na polovicu.

„Ešte aj po smrti sťahujete kožu z nebožtíka a zaťažujete smútiacu rodinu – nevídané a neslýchané,“ píše sa v petícii, pod ktorou sú zatiaľ desiatky podpisov. Občania Piešťan môžu pridať ten svoj v kvetinárstve oproti cintorínu na Žilinskej ceste, v predajni chleba na Šindelárovej ulici, v mäsiarstve Varga a v potravinách i krčme na Vŕšku.

O stanovisko k prebiehajúcej petičnej akcii sme e-mailom požiadali aj manažérku Strediska pietnych služieb Elišku Gockú. Zverejníme ho, hneď ako ho obdržíme.

Odpoveď Elišky Gockej zverejňujeme v plnom znení (doplnené 29. mája o 21.30 h):

„Cena za prenájom obradnej miestnosti bola stanovená na základe oprávnených nákladov – z účtovnej evidencie SMP, p.o. priamo súvisiacich s prevádzkou domov smútku a pohrebným obradom a skladá sa:

– z nákladov na energie (voda, el. energia na kúrenie), nákladov na bežnú údržbu a opravu domov smútku, čistiace a dezinfekčné prostriedky,

– zo mzdových nákladov na pracovníka, ktorý vykonáva údržbu vnútorných priestorov obradnej miestnosti, WC, nádvoria, parkovísk, zelene okolo domov smútku a zabezpečuje pohotovostnú službu počas obradov,

– z ostatných osobných nákladov (OPP, ošatenie, stravné,..)

– zo správnej réžie,

– z odpisov budov (nie v plnej výške),

–  zminimálneho zisku

– a z 20% DPH, ktorá sa odvádza štátu (t. j. 1/5 ceny).

Ak by zastupiteľstvo cenu znížilo, tak by sa chýbajúce prostriedky na udržiavanie domov smútku a priľahlých priestranstiev a parkovísk museli vydotovať z mestského rozpočtu a zaplatili by sme to my všetci z našich daní.

Ja si osobne myslím, že by to bolo voči nám nespravodlivé. Je mi len veľmi ľúto, že organizátori petície si neboli tieto skutočnosti overiť.“

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články