Connect with us

Aktuality

Lokálna mena, včely v meste či komunitná záhrada?

Published

on

Reklama

Praktické rady ako realizovať takéto aktivity vo svojom meste môžu získať aj záujemcovia z Piešťan na diskusii v  stredu a vo štvrtok 21. a 22. januára v Elektrárni na Staničnej ulici. Úspešný projekt mimovládnej neziskovej organizácie Živica s názvom  „Nevyšliapanou cestou“ priniesol v minulom roku do Bratislavy a Zvolena tri nové komunitné záhrady, tri mestské včelnice a lokálnu menu živec.

img_0961_0

Reklama

„Príďte sa inšpirovať ako založiť komunitnú záhradu vo svojom meste, osadiť včely na mestské strechy a ako mať vlastné lokálne peniaze“, pozýva na diskusie, ktoré sa budú konať v štyroch mestách na Slovensku,  riaditeľ  Živice Juraj Hipš. Cieľom projektu Nevyšliapanou cestou bolo preniesť úspešný model trvalo udržateľného spôsobu života v mestskom prostredí od švajčiarskeho partnera Urban AgriCulture Netz Basel do Zvolena a Bratislavy.

Verejnosť má teraz príležitosť dozvedieť sa, ako sa projekt podaril a ako podobné aktivity zrealizovať vo svojej lokalite, od koordinátorky celého projektu Lucie Katonovej a jej asistentiek, zodpovedných za jednotlivé mestá. Na debaty príde aj riaditeľ Živice Juraj Hipš a profesionálny včelár Tomáš Blaškovič.

Reklama

„Lokálna mena bola pre nás najväčšou výzvou. V takomto rozsahu sa nikdy lokálna mena na Slovensku nezavádzala. Prešliapali sme cestu aj pre iné mestá a radi sa podelíme o naše skúsenosti“, objasňuje Lucia Katonová, koordinátorka projektu. Doteraz sa podarilo zapojiť takmer päťdesiat prevádzok a v obehu je 8 500 živcov.

„Pozývame všetkých, ktorí majú chuť niečo vo svojom meste zmeniť. Veľká časť projektu sa pohybovala na „nevyšliapanej ceste“ a mnohí ľudia boli na začiatku skeptickí, či je niečo takéto na Slovensku možné. Radi sa preto podelíme o nadobudnuté skúsenosti,“ pozýva Petra Ježeková, koordinátorka pre Bratislavu.

Piešťany – Elektráreň Piešťany
21.1. 2015 – Lokálna mena živec od 18:00 do 19:30 hod
22.1. 2015 – Komunitné záhrady a mestské včely od 18:00 do 19:30 hod.

Viac informácií nájdete na www.zivica.sk

(Tlačová správa Živica, foto: www.zivica.sk)

Populárne články