Connect with us

Aktuality

Líbyjčania bez zdravotných záznamov: zákon to nezakazuje

Published

on

Reklama

Lekársky riaditeľ piešťanských kúpeľov Marián Jánoš podal výpoveď. Protestoval tým proti konaniu vedenia SLK Piešťany. Nepáčilo sa mu, že povstalci z Líbye, ktorí sa v Piešťanoch liečia, nemajú lekársku dokumentáciu a nepodstúpili karanténu. Informácie priniesol 28. januára web cas.sk.

[singlepic id=22061 w=320 h=240 float=right]Podľa Mariána Jánoša je dôležité vedieť, akými chorobami cudzinci trpia. „Ak by sa totiž takýto infikovaný pacient liečil v bahne, pre nasledujúceho človeka by predstavoval veľké riziko nákazy. Aj napriek tomu, že som sa to snažil konzultovať s nadriadenými, každý zatváral oči a bol hluchý aj slepý,“ povedal pre cas.sk Marián Jánoš, s ktorým sa nám nepodarilo skontaktovať.

Reklama

„MUDr. Jánoš je našim bývalým zamestnancom, v našej spoločnosti nepracuje od 31. decembra 2011 a spoločnosť SLKP, a.s. sa úplne dištancuje od jeho tvrdení a osobných názorov,“ reagovala na jeho slová hovorkyňa kúpeľov Jana Štefečková – Beňačková.

[singlepic id=24726 w=320 h=240 float=right]V písomnom stanovisku ďalej uvádza, že piešťanské kúpele sú jediné na Slovensku, ktoré majú certifikáty ISO 9001:2008, EuropeSpa a TŰV Rheinland. „To dokazuje náš záväzok dodržiavať vysokú kvalitu, transparentnosť a odbornosť.“ V Piešťanoch sú podľa jej slov vítaní hostia z celého sveta bez ohľadu na národnosť, náboženské vyznanie alebo etnickú príslušnosť.

Reklama

Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Katarína Zollerová povedala, že zákon č. 577/2004 Z. z. upravuje kúpeľnú starostlivosť iba v prípade, že je hradená z verejného zdravotného poistenia „Z nám dostupných informácií tomu tak, v danom prípade, nie je, zdravotná starostlivosť je plne hradená z líbyjskej strany,“ uviedla K. Zollerová. O podmienkach poskytovania kúpeľnej liečby preto rozhodujú samotné kúpele.

Potvrdil to aj riaditeľ Kúpeľov Trenčianske Teplice: „Zahraničných pacientov žiadame, aby si priniesli zdravotnú dokumentáciu, ale nie je to imperatív, že by sme ich bez nej neprijali.“ uviedol Vladimír Buran. Rozdiel je podľa jeho slov v organizovaných skupinách a jednotlivcoch: „Ak niekto príde bez predchádzajúcej komunikácie, určite ho prijmeme aj keď nemá so sebou lekárske záznamy. Ak však ide o organizovanú skupinu z Líbye, určite by od nás dostali dopredu inštrukcie.“

Podľa informácií serveru cas.sk sa v Piešťanoch lieči asi sto povstalcov a za deň pobytu jedného z nich dostanú kúpele 200 eur.

Text: Martin Palkovič

Populárne články