Connect with us

Aktuality

Letné búrky ničili televízory

Published

on

Reklama

Napriek tomu, že dva bytové domy v Piešťanoch mali funkčné hromozvody, hromy a blesky narobili ich obyvateľom dosť veľké škody. Búrky počas uplynulých dní zničili niekoľko televízorov a zosilňovačov. Odborníci odporúčajú spotrebiče vypínať zo sietí.

[singlepic id=12049 w=320 h=240 float=right]„Vypálilo nám zosilňovač na hlavnej anténe a dvom susedom televízory. V celom vchode nefunguje elektronický vrátnik,“ povedala domová dôverníčka pani Mištinová z Teplickej ulice. Ďalší sused podľa nej, po údere blesku stratil orientáciu.

Reklama

Počas minulotýždňovej búrky sa údajne zatriasol panelák na Andreja Hlinku. Domovník Ján Pazdera hovorí: „Tí čo boli doma v činžiaku opisovali zachvenie sa v dome, vraj sa celý barák zatriasol. Hromozvod máme po revízii, ale musíme ju zopakovať. Vraj, kde udrie blesk, musí sa znovu spraviť revízia. V našom dome totiž odpálilo päť televízorov aj zosilňovač.“ V poisťovni jeho susedom povedali, že nejde o živelnú pohromu a škodu im nepreplatili.

Za akých podmienok teda prepláca poisťovňa podobné škody? „Pri likvidácii poistnej udalosti vychádzame z konkrétnej poistnej zmluvy. Ak je v poistnej zmluve dojednané krytie rizík blesk a prepätie, poisťovňa poskytne poistné plnenie, ak ku škode došlo za podmienok, stanovených v definíciách uvedených rizík,“ odpovedal Gabriel Tóth z Allianz – Slovenská poisťovňa.

Reklama

[singlepic id=12051 w=320 h=240 float=left]Podľa hovorkyne Unionu Judity Smatanovej ich poisťovňa rozlišuje dva prípady: „Priamy úder blesku, ak blesk udrie do budovy, v ktorej poškodí prístroje alebo technológiu na stavbe, a nepriamy úder, keď blesk udrie do vedľajšej budovy a v dôsledku prepätia v elektrickej sieti dôjde k poškodeniu prístrojov aj v okolitých objektoch.“

Najlepšou ochranou je podľa jej slov, vypínanie spotrebičov počas búrok zo sietí. „Zásah blesku môže na spotrebičoch spôsobiť poškodenie cestou cez všetky pripojenia, aké tieto spotrebiče majú k nejakej pevnej sieti: pripojenie na zdroj elektrickej energie, telefónne prípojky, anténové prípojky (napr. káblová televízia, domové anténové rozvody, sieťové prípojky k PC),“ vysvetlila Judita Smatanová a dodala: „Príčina tohto poškodenia je v zásade rovnaká. Pri zásahu bleskom dôjde k prudkému nárastu napätia – v rozvode 230V v zásuvkách aj vo všetkých slaboprúdových rozvodoch.“

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články