Connect with us

Aktuality

Letisko zaznamenalo nárast počtu cestujúcich

Published

on

Reklama

Napriek nepriaznivej ekonomickej situácii akciovej spoločnosti, ktorú vlastní župa, mesto a štát využíva služby piešťanského letiska čoraz viac ľudí. Tento rok k tomu prispelo najmä letecké spojenie s Berlínom. Ďalšie pravidelné linky zatiaľ nie sú isté.

[singlepic id=59046 w= h= float=center]

Reklama

REKLAMA

kia akcia

Reklama

Do polovice októbra pomohlo Letisko Piešťany a. s. prepraviť 1 538 ľudí, zatiaľčo vlani ich bolo za celý rok iba 896. Aj vďaka tomu zaznamenala spoločnosť nárast tržieb z pristávacích poplatkov. Množstvo prepravovaného tovaru je do dnešného dňa 8 ton. Za rok 2013 to bolo 13,5 tony.

K pozitívnej bilancii v oblasti prepravených osôb prispeli futbalové kluby a reprezentácie, ktoré služby piešťanského letiska využívajú čoraz častejšie. Ešte dôležitejšie je v tomto ohľade spojenie s Berlínom, ktoré zabezpečuje cestovná kancelária EuroMed v spolupráci s ČSA. Na tejto linke prichádzajú na Slovensko kúpeľní hostia z Nemecka.

Priestor na zvýšenie počtu cestujúcich vidí riaditeľ letiska František Varga v rokovaniach s novým vedením piešťanských kúpeľov. Pripomína, že v Košiciach dotuje leteckú linku do Londýna oblastná organizácia cestovného ruchu. Od augusta 2013 do konca tohto roka vyhradila na tento účel 450-tisíc eur. Podľa riaditeľa by na rozlietanie nových spojov z Piešťan postačili oveľa menšie prostriedky.

Dlhodobo sa rokuje o spojení s Ruskom a Izraelom. V provom prípade situáciu komplikuje konflikt na Ukrajine, v druhom sú rokovania ešte otvorené. Nádejná bola aj spolupráca so spoločnosťou Air Explore, ktorá mala mať v Piešťanoch svoju základňu. K dohode však doteraz neprišlo.

Okrem toho sa letisko muselo vyrovnať s oveľa menšou dotáciou od štátu ako žiadalo. Podľa informácií z ministerstva dopravy to bolo 450-tisíc eur. V júli mu štát poskytol 153-tisíc eur.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články