Connect with us

Aktuality

Letisko Piešťany prepravilo v minulom roku viac nákladu, až 99 percent tvoril vývoz

Published

on

Reklama
Reklama

Letisko v Piešťanoch v roku 2015 využívalo viac prepravcov ako po uplynulé roky. Dôvodom bola najmä utečenecká kríza a problémy, ktoré kamiónovej doprave spôsobovala najmä v južnej Európe. Celkovo v minulom roku prepravili dopravcovia 164 ton nákladu, pričom až 99% tvoril vývoz tovaru zo Slovenska. Letisku Piešťany sa aj vďaka tomu síce podarilo znížiť medziročne stratu z 536 899 eur, ale hospodársky výsledok bol v minulom roku aj tak na úrovni mínus 450 674 eur. Pravidelné lety chartrových spoločností nateraz dohodnuté nemá a pokračovanie objemu odbavenej nákladnej dopravy je tiež otázne, pretože bude priamo závisieť od vývoja migračnej krízy. 

IMG_7759_resize

K väčšiemu objemu prepravy tovaru piešťanskému letisku „pomohla“ utečenecká kríza, kvôli ktorej ho začali využívať najmä prepravcovia súčiastok pre automobilový priemysel. Vďaka cargo letom stúpol počet pristávajúcich a  odlietajúcich lietadiel a váha prepraveného nákladu narástla z 16 ton v roku 2014 až na 164 ton v roku 2015. V súvislosti s vyššou frekvenciou pristátí dopravných lietadiel bolo predaných aj omnoho viac litrov leteckého petroleja, slúžiaceho ako pohonné hmoty pre lietadlá. Riaditeľ letiska František Varga predpokladá, že nákladná letecká doprava bude pokračovať aj v tomto roku, nakoľko zvýšená kontrola hraníc by mala ovplyvňovať aj rýchlosť cestnej kamiónovej dopravy.

Podľa riaditeľa, ak by z Letiska Piešťany odišiel denne tovar privezený jedným kamiónom, ktorý má 30 alebo 25 ton nákladu, tak je letisko v úvodzovkách, dávno za vodou. “A jeden kamión denne znamená zaťaženie cestnej siete v Piešťanoch. Vy sami dobre viete, že sever – juh teda Bratislavská a Žilinská cesta sú neskutočne zaťažené kamiónovou dopravou. Cez mesto Piešťany idú stovky kamiónov. Keby jeden jediný z nich každý deň vyložil svoj náklad na letisku, tak tu dnes nesedíme,“ konštatoval ešte počas novembrového stretnutia s predstaviteľmi mesta František Varga.
Mestská rada november František Varga (3)S osobnou dopravou je na tom Letisko Piešťany o čosi horšie. Napriek avizovanej snahe niektorých záujemcov sa nepodarilo zazmluvniť partnerov, potrebných pre realizáciu pravidelných letov z Izraela spoločnosťou Sundor ani Európskych partnerov Medikurreisen, respektíve Euromed Slovakia. Pravidelné chartrové lety, ktoré by výrazne zlepšili ekonomické možnosti letiska, tak v tomto roku nebudú.

Reklama

IMG_7717_resizeMedzi rokmi 2014 a 2015 však počet letov mierne stúpol z 1989 na 2007 a letisko prepravilo o 74 pasažierov viac, celkovo 2030 ľudí. V roku 2015 tvorili časť prepravených pasažierov futbalové tímy, napríklad z Altetica Bilbao, Steauovy Bukurešť či Spartaku Trnava a v Piešťanoch pristávali aj piloti počas tréningových letov.

V súvislosti s frekvenciou štartov a odletov tréningových letov, ktoré prebiehali v apríli minulého roku, sa ľudia sťažovali na zvýšený hluk. „Zaznamenali sme niektoré negatívne reakcie obyvateľov v prípade výcvikových letov vykonávaných Boeingom 737 v apríli minulého roku, “ potvrdzuje riaditeľ. Išlo však len o niekoľko dní, počas ktorých piloti spoločnosti AirExplore skúšali pristávanie zo severnej ako aj južnej strany dráhy.

Podľa riaditeľa letiska by sa mali zvýšiť tržby okrem letovej prevádzky aj z krátkodobých nájmov letiska, teda z festivalov, motoristických podujatí, firemných akcií, ale podľa F. Vargu je zatiaľ je predčasné hovoriť o konečnom hospodárskom výsledku roku 2016.

IMG_0612_resize

Piešťanské letisko čaká tento rok o čosi väčší počet podujatí na jeho ploche. Najbližšou akciou je Deň Motorkárov, naplánovaný už na sobotu 21. mája. Počas letných mesiac by sa tu mala konať motoristická akcia Carat tuning, a tiež hudobné festivaly Topfest a Grape. Novinkou sú augustové motocyklové preteky Veľká cena Piešťan, ktorá má nadviazať na tradíciu Ceny Slovenska.

797071350jc

„Neviem odhadnúť maximálny počet návštevníkov letiska a mesta Piešťany počas týchto podujatí pretože to závisí od množstva vstupov, ktoré sa nedajú z pohľadu našej spoločnosti kvantifikovať. Každá akcia má svoj vlastný charakter a je zameraná na určitý segment záujemcov. Jedná sa o také vstupy ako je „atraktivita“ konkrétneho podujatia, ktorá závisí od zloženia programu, výška vstupného, termín organizovania akcie, podobné konkurenčné akcie v okolí Piešťan. Veľkou neznámou je predpoveď počasia,ktorá môže zásadným spôsobom ovplyvniť záujem verejnosti a tak ďalej. Ak by sa naplnili očakávané ciele organizátorov jednotlivých akcií, maximálny počet návštevníkov sa môže pohybovať približne okolo 70 – 80 tisíc osôb,“ uviedol k možnej návštevnosti Letiska Piešťany František Varga.

-lt/Foto: archív/Video: Pavol Jurák-

Populárne články