Connect with us

Aktuality

Leopoldov: Na budove väznice odhalia pamätnú tabuľu venovanú biskupovi Gojdičovi

Published

on

Reklama

Počas vojny zachraňoval ľudáckym režimom prenasledovaných Židov, po nej ho komunisti umučili v leopoldovskej väznici. Práve tam odhalia v pondelok 25. mája tabuľu, ktorá bude biskupa Pavla Petra Gojdiča.

Pred sedemdesiatimi rokmi sa uskutočnil tzv. Prešovský sobor, akcia zinscenovaná komunitickým režimom, v rámci ktorej bola rozpustená gréckokatolícka cirkev v Československu. Jej hlavou bol Pavol Peter Gojdič skončil v leopoldovskom žalári podobne ako mnohí ďalší kňazi a biskupi.

Reklama

Mal vtedy 60 rokov a povesť človeka, ktorý pomáha prenasledovaným. Od začiatku 2. svetovej vojny zachraňoval pred istou smrťou Židov – ukrýval ich v budovách biskupstva, vybavoval deťom výnimky z transportov, krstil ich. Neskôr podal pomocnú ruku gréckokatolíckym utečencom, ktorí na Slovensko prichádzali s blížiacim sa koncom vojny. Sovietsky zväz ich totiž nútil stať sa súčasťou štátnej pravoslávnej cirkvi.

Túto politiku si osvojili aj československí komunisti. Koncom apríla 1950 sa uskutočnil tzv. Prešovský sobor, ktorého výsledkom bol zákaz Gréckokatolíckej cirkvi a väznenie jej predstaviteľov.

Reklama

O desať rokov neskôr biskup Gojdič vo leopoldovskej väznici zomrel na následky mučenia a zlého zaobchádzania. Pápež Ján Pavol II. ho vo roku 2001 vyhlásil za svätého a štát Izrael mu udelil titul za záchranu Židov Spravodlivý medzi národmi.

Pamätnú tabuľu v Leopoldove o 9:30 h slávnostne odhalia prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak, podpredseda Ústredného zväzu židovských náboženských obcí v SR Igor Rintel a predseda Národnej rady SR Boris Kollár.

V ten istý deň, 25. mája od 14:00 h bude prebiehať online konferencia o živote biskupa Gojdiča a o dialógu medzi kresťanmi a židovskou komunitou. Vystúpia na nej renomované osobnosti zo Slovenska a zahraničia. Úvodný príhovor prednesie kardinál Kurt Koch, predseda Pápežskej rady na podporu jednoty kresťanov. Konferencia bez prezenčnej účasti rečníkov bude v priamom prenose vysielaná na facebookovej stránke Židia na Slovensku.

Zdroj: tkkbs.sk

Populárne články