Connect with us

Aktuality

Ladislavovi Bačíkovi udelili Čestné občianstvo mesta Piešťany in memoriam

Published

on

Reklama

Začiatkom tohto roka sme sa navždy rozlúčili so slovenskou športovou legendou Ladislavom Bačíkom z Piešťan. Mnohonásobný majster Československa dosahoval v plávaní na európskych šampionátoch výborné výsledky. Neskôr pridal k plávaniu aj vodné pólo. Športové úspechy Ladislava Bačíka boli natoľko výrazné, že bol vyhlásený za najlepšieho športovca roka v krajine. Za šírenie dobrého mena kúpeľného mesta vo svete mu bolo v utorok 8. novembra poobede udelené Čestné občianstvo mesta Piešťany in memoriam.

Piestany-History Bacik

Reklama

Ladislav Bačík (vľavo)

Podľa dôvodovej správy Čestné občianstvo mesta Piešťany môže mestské zastupiteľstvo udeliť v súlade s § 40 štatútu mesta Piešťany osobám, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a zveľadenie mesta, ochranu jeho záujmov a šírenie jeho dobrého mena vo svete, alebo ktorí obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi. Čestné občianstvo mesta Piešťany bolo doteraz udelené dvadsiatim trom osobnostiam.

Reklama

IMG_4256

IMG_4286

Plavec Ladislav Bačík reprezentoval mesto i krajinu v disciplíne 100 m znak na dvoch olympijských hrách – v roku 1952 vo fínskych Helsinkách a v roku 1956 v Melbourne v Austrálii.

IMG_4279

IMG_4306Výborné výkony Ladislava Bačíka ocenili aj športoví novinári, ktorí ho v roku 1955 vyhlásili za najlepšieho športovca Slovenska. V roku 1957 bol ocenený titulom Zaslúžilý majster športu. Okrem plávania sa venoval aj vodnému pólu, v ktorom bol jednotkou v Československu a patril medzi najobávanejších strelcov v lige i reprezentácii. V rámci ankety Športovec roka 2013 získal Ladislav Bačík ocenenie ako najlepší tréner. Zomrel v Piešťanoch 6. januára 2016 vo veku 82 rokov.

IMG_4315IMG_4293IMG_4300

Primátor mesta Piešťany Miloš Tamajka na začiatku udalosti v príhovore vymenoval úspechy Ladislava Bačíka. Ocenenie v podobe pamätnej plakety prevzala z rúk primátora manželka Ladislava Bačíka, pamätný list prevzal jeho syn. Na slávnostnom odovzdávaní na mestskom úrade bola prítomná rodina, spoluhráči, známi i obyvatelia mesta.

IMG_4269

IMG_4273

IMG_4319IMG_4344

IMG_4337

IMG_4311-vv; hist. foto: Piešťany-History

Populárne články