Úvod Aktuality Ladislavovi Bačíkovi udelili Čestné občianstvo mesta Piešťany in memoriam

Ladislavovi Bačíkovi udelili Čestné občianstvo mesta Piešťany in memoriam

REKLAMA

Začiatkom tohto roka sme sa navždy rozlúčili so slovenskou športovou legendou Ladislavom Bačíkom z Piešťan. Mnohonásobný majster Československa dosahoval v plávaní na európskych šampionátoch výborné výsledky. Neskôr pridal k plávaniu aj vodné pólo. Športové úspechy Ladislava Bačíka boli natoľko výrazné, že bol vyhlásený za najlepšieho športovca roka v krajine. Za šírenie dobrého mena kúpeľného mesta vo svete mu bolo v utorok 8. novembra poobede udelené Čestné občianstvo mesta Piešťany in memoriam.

Piestany-History Bacik

Soltec Job

Ladislav Bačík (vľavo)

Podľa dôvodovej správy Čestné občianstvo mesta Piešťany môže mestské zastupiteľstvo udeliť v súlade s § 40 štatútu mesta Piešťany osobám, ktoré sa obzvlášť významným spôsobom zaslúžili o rozvoj a zveľadenie mesta, ochranu jeho záujmov a šírenie jeho dobrého mena vo svete, alebo ktorí obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi. Čestné občianstvo mesta Piešťany bolo doteraz udelené dvadsiatim trom osobnostiam.

IMG_4256

IMG_4286

Plavec Ladislav Bačík reprezentoval mesto i krajinu v disciplíne 100 m znak na dvoch olympijských hrách – v roku 1952 vo fínskych Helsinkách a v roku 1956 v Melbourne v Austrálii.

IMG_4279

IMG_4306Výborné výkony Ladislava Bačíka ocenili aj športoví novinári, ktorí ho v roku 1955 vyhlásili za najlepšieho športovca Slovenska. V roku 1957 bol ocenený titulom Zaslúžilý majster športu. Okrem plávania sa venoval aj vodnému pólu, v ktorom bol jednotkou v Československu a patril medzi najobávanejších strelcov v lige i reprezentácii. V rámci ankety Športovec roka 2013 získal Ladislav Bačík ocenenie ako najlepší tréner. Zomrel v Piešťanoch 6. januára 2016 vo veku 82 rokov.

IMG_4315IMG_4293IMG_4300

Primátor mesta Piešťany Miloš Tamajka na začiatku udalosti v príhovore vymenoval úspechy Ladislava Bačíka. Ocenenie v podobe pamätnej plakety prevzala z rúk primátora manželka Ladislava Bačíka, pamätný list prevzal jeho syn. Na slávnostnom odovzdávaní na mestskom úrade bola prítomná rodina, spoluhráči, známi i obyvatelia mesta.

IMG_4269

IMG_4273

IMG_4319IMG_4344

IMG_4337

IMG_4311-vv; hist. foto: Piešťany-History

REKLAMA