Connect with us

Aktuality

Kúpalisko v parku nepostavia, našli vraj lepšie riešenie

Published

on

Reklama

Popoludní prišla z piešťanského mestského úradu nečakaná informácia. Na mimoriadnom rokovaní mestského zastupiteľstva padlo rozhodnutie, že kúpalisko v parku sa stavať nebude. Dôvodom je, že mesto na to nemá finančné prostriedky a odborníkom v spolupráci s pracovníkmi radnice sa podarilo nájsť lepšie riešenie, ktoré bude stáť len pätinu prostriedkov, plánovaných na výstavbu vonkajšieho kúpaliska v parku.

[singlepic id=11938 w=320 h=240 float=left]„O návrhu, ktorý dnes schválili poslanci sme uvažovali dlhšie, aj základe článku na vašom portáli. Našli sme riešenie ako sa budú môcť Piešťanci i turisti oddávať vodným radovánkam už toto leto. Naša architektonická kancelária navrhla spolu s ďalšími odborníkmi využiť to, čo Piešťany majú odjakživa. Je to rieka Váh a na nej obľúbená lokalita, ktorú miestni volajú „Prúdy“. Toto miesto na Váhu aj so širokým okolím zastrešíme a využijeme energiu slnka na zohrievanie priestoru s plochou takmer 250-tisíc metrov štvorcových. Piešťany majú najviac slnečných dní vrámci celého Slovenska, takže využiť energiu slnka, ktorá je skoro zadarmo, je veľmi efektívne. Navyše kúpalisko, ktoré takto vznikne nebude potrebovať ani vodu z verejného zdroja, ani kanalizáciu. Voda v rieke má výbornú kvalitu a priteká stále nová. Na tomto sa ušetrí obrovské množstvo peňazí, ktoré bude možné využiť na výstavbu vodných atrakcií,“ povedal Andrej Nenajedený z ateliéru Ibaprojekt. Tento nápad privítala aj Martina Noravcová, ktorej sme sa pýtali na jej názor. Martina známa kritikou ničnerobenia v oblasti výstavby bazéna, bola týmto projektom vyslovene nadšená. [singlepic id=11942 w=320 h=240 float=right]Plavci totiž budú môcť využívať prúd rieky. Budú plávať proti nemu, čím si sa zlepší ich príprava a je vysoký predpoklad výrazného rastu ich výkonnosti. O niečo horšie by to mali pólisti, ale ja na nich projektanti mysleli. Vybagrujú im v štrkovom lôžku zátoku presne s rozmermi, ktoré potrebujú aj na hranie medzištátnych zápasov. Plocha areálu 250-tisíc metrov štvorcových nebude mať problém poňať ani tobogany, bahenné jamy a taktiež 5 reštaurácií. V zimných mesiacoch, keď má voda Váhu teplotu len okolo 2 stupňov Celzia, sa do ústia rieky do areálu umiestnia výkonné elektrické ohrievače, ktorým bude elektrinu vyrábať turbína umiestnená priamo v rieke, takže to bude jeden z najekologickejších projektov v našej krajine.

Reklama

Jednou z atrakcií bude skákanie zo stromov na lanách, ale taktiež tu bude možné celoročne stanovať usporadúvať grilovačky a opekačky. Dym budú odsávať špeciálne ventilátory, ktoré dokážu odsať iba oxid uhličitý a čistý vzduch nechajú v Prúdolande. Tak sa bude volať areál, ktorého cenu odhadujú jeho autori na necelý milión eur. S jeho výstavbou sa začne už v máji a hotový by mal byť do septembra. Navyše vôbec neobmedzí kúpanie v letných mesiacoch, pretože všetky súčasti konštrukcie areálu sa budú spájať do jedného celku na ploche piešťanského letiska a potom ich osem vrtuľníkov naraz prenesie na miesto nového fantastického svetového unikátu.

[nggallery id=610]

Reklama

Autor: prvyapril

REKLAMA

Populárne články