Connect with us

Aktuality

Kúpalisko Sĺňava sa štyridsiatky nedožilo

Published

on

Reklama

Pred 40 rokmi zahájilo svoju prvú sezónu, dnes sú z rozsiahleho areálu ruiny.

[singlepic id=30790 w=320 h=240 float=left]„Bez slávnostného otvorenia vstúpili dňa 27. mája t. r. do novovybudovaných bazénov na kúpalisku Sĺňava prví naháči a tým otvorili prevádzku na druhom piešťanskom rekreačnom kúpalisku. Kto si spomenie na preplnené priestory Evy, iste povie: Konečne,“ píše letné vydanie časopisu Kultúra v Piešťanoch z roku 1972. Autor článku dodáva, že Piešťany už nové kúpalisko veľmi potrebovali: „Najviac však chýbalo priamo chatovej osade Sĺňava, autocampingu a podnikovým rekreačným chatám na brehu Sĺňavy.“

Reklama

Z článku sa ďalej dozvedáme, že stavbu financoval vtedajší Mestský národný výbor Piešťany. Náklady dosiahli výšku 4,5 milióna korún. S výstavbou začal Hydrostav Jaslovské Bohunice v roku 1967.

Dokončené kúpalisko malo tri bazény: veľký pre plavcov, okrúhly so sedačkami a termálnou vodou a detský „na čľapkanie pre najmenších návštevníkov kúpaliska.“

Reklama

Podľa autora bol zvláštnosťou vysoký obsah termálnej vody, ktorú privádzali potrubím priamo z kúpeľných prameňov. V okrúhlom bazéne mala vďaka tomu aj v chladnom počasí teplotu 36 °C. V plaveckom bazéne bola jej teplota nižšia. Autor ďalej chváli sprchy, ktoré zamedzujú plytvaniu vodou, spomína prezliekárne, detské ihriská, bufet, pestované trávniky aj plán vybudovať saunu s celoročnou prevádzkou a minigolf.

Už v roku 1979 prešlo kúpalisko v rámci akcie Z rekonštrukciou. Dva bazény dostali nový povrch, pribudol ďalší detský bazén. Nová recyrkulácia a úprava vody zabezpečila šetrenie. Rozpočet bol 4,7 mi. Ksč.

Sĺňava sa stala letnou konkurenciou Evy. Obe kúpaliská navštevovali denne stovky ľudí. Boli medzi nimi miestni aj návštevníci Piešťan, ubytovaní v blízkom autocampingu. V roku 1995 sa obec Banka oddelila od Piešťany a o desať rokov neskôr vyhlásila súťaž na odpredaj pozemkov kúpaliska Sĺňava. Najlepšiu cenu ponúkla spoločnosť Bana Thermal.

Obec má podľa zmluvy právo získať pozemky späť, pretože sľúbený projekt rekreačného komplexu nebol do dohodnutej doby postavený. Svoje nároky si však zatiaľ neuplatnila.

Spoločnosť Immocap tam plánuje vybudovať hotel, bazény, reštaurácie, kongresové centrum, mestskú pláž a nákupnú zónu v hodnote desiatok miliónov eur, ale areál bývalého kúpaliska zatiaľ stále chátra.

REKLAMA

Takto vyzeralo kúpalisko Sĺňava uprostred minulého leta:

[nggallery id=1025]

Text: M. Palkovič Foto: R. Palkech (Kultúra v Piešťanoch, 1972), urban_ex

Populárne články