Connect with us

Aktuality

Krajinu trápi sucho, meteorológovia varujú aj pred mrazom

Published

on

Reklama
Reklama

Od začiatku marca chýbajú na takmer celom území Slovenska výdatnejšie zrážky, vlhkosti v pôjde je preto stále menej. Vlani bola situácia ešte horšia. Komplikácie spôsobujú aj ranné mrazy, v piešťanskom regióne hrozia vo štvrtok a v piatok.

Priemerná denná teplota pomaly stúpa, ale už niekoľko týždňov poriadne nepršalo. Vlhkosti v hornom profile pôdy je preto stále menej.

„Z uvedených dôvodov sa predovšetkým na juhu Slovenska stupňuje pôdne sucho. Aktuálne je v profile 0 – 100 cm na Slovensku pôda nasýtená vodou na väčšine územia na 60 až 90 percent. V profile 0 až 40 cm je situácia samozrejme oveľa horšia. Tu je nasýtenie pôdy zväčša na úrovni 15 až 50 percent, len ojedinele (najmä na severe) aj viac,“ informoval Slovenský hydrometeorologický ústav.

Podľa štatistík bola pred rokom situácia ešte horšia. Zlepšovať sa začala až na začiatku mája, kedy meteorológovia zaznamenali viackrát trvalý krajinný dážď.

Reklama

„Uvidíme čo príde v tomto roku počas zvyšných dní jari. Momentálne je viac menej jasné, že v najbližších dňoch sa situácia na väčšej ploche nášho územia ohľadne pôdneho sucha nezlepší. Predpovedné modely však naznačujú, že budúci týždeň by už malo pršať častejšie a aj na väčšej ploche. Je to však ešte pomerne ďaleko a v predpovedi je veľká miera neistoty,“ informuje SHMÚ.

Namiesto dažďa hrozí v najbližších dňoch prízemný mráz. Výstraha I. stupňa platí aj pre okres Piešťany na štvrtok a piatok. Vo výške 5 cm nad povrchom môže klesnúť teplota vzduchu tri stupne pod nulu. Prízemný mráz predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre teplomilné rastliny.

Zdroj: SHMÚ

Populárne články